Nauka dla Społeczeństwa

14.04.2024
PL EN
28.10.2022 aktualizacja 28.10.2022

Studenci Politechniki Warszawskiej opracowali system zarządzania lekami

Na zdjęciu od prawej: Oliwia Makowiecka, Igor Anczykowski, Jakub Sobolewski, Mateusz Szczęsny oraz dr Karolina Maria Nowak z Agencji Badań Medycznych, fot. Warsaw Health Innovation Hub Na zdjęciu od prawej: Oliwia Makowiecka, Igor Anczykowski, Jakub Sobolewski, Mateusz Szczęsny oraz dr Karolina Maria Nowak z Agencji Badań Medycznych, fot. Warsaw Health Innovation Hub

System zarządzania lekami, który pozwala na sprawdzanie występowania niekorzystnych interakcji między przyjmowanymi przez pacjenta specyfikami, opracowali studenci Politechniki Warszawskiej (PW).

W aplikacji lekarze mogą także monitorować, czy pacjenci przyjmują przypisane medykamenty. "To rozwiązanie pozwala również na pozyskiwanie informacji od pacjentów o skuteczności terapii, działaniach niepożądanych i czy lek działa zgodnie z przeznaczeniem" - mówi, cytowany w komunikacie uczelni, Jakub Sobolewski, jeden ze studentów PW z drużyny „Health Improvers”, która opracowała system zarządzania lekami.

Jak dodaje, "docelowo takie dane mogłyby być analizowane przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia pod kątem jakości leczenia, przeznaczania środków, ale także przez firmy farmaceutyczne, które mogłyby czerpać wiedzę o skuteczności terapii".

Jak zaznaczono, narzędzie może pomóc nie tylko w pracy lekarzy, ale również farmaceutów, którzy zanim wydadzą pacjentowi lek, mogliby sprawdzić, czy nie koliduje z innymi.

Za opracowany system zespół studentów z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW: Jakub Sobolewski, Mateusz Szczęsny, Oliwia Makowiecka i Igor Anczykowski otrzymali pierwsze miejsce w maratonie programistycznym e-Health Hackathon.

"Mamy nadzieję, że uda nam się rozwinąć projekt, tym bardziej, że w trakcie wydarzenia mieliśmy okazję poznać przedstawicieli biznesu i administracji publicznej" – deklaruje Jakub Sobolewski.

W wydarzeniu uczestniczyło 15 zespołów, składających się ze studentów kierunków informatycznych, medycznych i przedstawicieli start-upów. W ciągu dwóch dni musiały zmierzyć się z wyzwaniem związanym z kardiologią. Ich zadaniem było opracowanie rozwiązania, które pomoże pacjentom, lekarzom i całemu systemowi ochrony zdrowia. Jury oceniało m.in. innowacyjność, wartość merytoryczną, potencjał komercjalizacji, konkurencyjność, jakość i użyteczność projektów.

E-Health Hackathon powstał z inicjatywy Warsaw Health Innovation Hub, firm Janssen Polska i Roche Polska oraz Federacji Przedsiębiorców Polskich.

PAP - Nauka w Polsce

amk/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024