Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2023
PL EN
06.12.2022 aktualizacja 06.12.2022

Mózg stawonoga sprzed 525 mln lat

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Szczątki stawonoga sprzed 525 mln lat, zawierające skamieniałe struktury układu nerwowego – opisują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Skamieniałość Cardiodictyon catenulum, drobnego zwierzęcia przypominającego robaka, pochodzi z prowincji Yunnan w Chinach. Zwierzę mierzyło 1,5 cm długości. Okaz odkryto w 1984 r., dopiero jednak obecnie, dzięki najnowszej technologii, udało się zbadać i opisać skamieniałe resztki jego układu nerwowego.

„Z tego, co wiemy, jest to najstarsza znana skamieniałość mózgu” – wyjaśnia Nicholas Strausfeld z University of Arizona (USA).

Cardiodictyon należał do wymarłej grupy Lobopodia, która licznie występowała w okresie kambru. W tym niezwykłym okresie w dziejach życia na Ziemi, we względnie krótkim czasie pomiędzy 540 a 500 mln lat temu, pojawiły się wszystkie główne linie ewolucyjne zwierząt.

Lobopodia żyły na dnie morskim, poruszając się na miękkich odnóżach. W kończynach brakowało jeszcze stawów, które pojawią się u ich następców. Obecnie najbliższymi krewniakami tych zwierząt są pazurnice, zamieszkujące głównie Australię, Nową Zelandię i Amerykę Południową.

Autorzy badań, Nicholas Strausfeld i Frank Hirth z King's College London (W. Brytania) nie tylko zidentyfikowali mózg zwierzęcia, ale także porównali jego strukturę do mózgów żyjących stawonogów, w tym pająków i pareczników (gromada stawonogów zaliczana do wijów). Badali również ekspresję genów w mózgach obecnie występujących stawonogów.

Zdaniem badaczy podstawowe cechy organizacji mózgu zachowały się u stawonogów od czasów kambru aż do dziś.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023