Lubelskie/ Nocne nasłuchiwanie sów i prelekcja o życiu ptaków - w czwartek

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zwyczaje mało znanych ptaków drapieżnych poznają uczestnicy "Nocy sów" w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie (pow. rycki, gm. Ułęż). Otwarte spotkanie rozpocznie się w czwartek o godz. 19.

Koordynator "Nocy sów" Jarosław Szlendak powiedział, że wydarzenie rozpocznie się od prelekcji na temat biologii i zwyczajów tych ptaków. Następnie uczestnicy udadzą się na spacer po pobliskim parku i lesie, podczas którego będą nasłuchiwali sów. "Okoliczni mieszkańcy mówią, że jest ich sporo" – dodał.

Mówiąc o zwyczajach sów dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Paweł Łapiński powiedział, że prowadzą tajemniczy tryb życia, a szczyt swojej aktywności mają w nocy.

"Są zwierzętami terytorialnymi. Odzywają się tylko wtedy, kiedy usłyszą głos innego samca tego samego gatunku" – podał. Jak wyjaśnił, terytorializm sów pracownicy parków krajobrazowych wykorzystują przy ich liczeniu. "Odtwarzamy przez głośnik odgłos samca i jeśli odezwie się drugi, to wiemy, że jesteśmy na jego terytorium" – powiedział.

Wskazał, że silny instynkt terytorialny sprawia, że w reakcji na głos innego przedstawiciela swojego gatunku sowa podlatuje bliżej głośnika. "Sowa jest tak oburzona tym, że sąsiad wszedł na jej terytorium, że nie zważa na ludzi, tylko podlatuje bliżej, żeby zobaczyć, co się dzieje" - stwierdził.

Dyrektor spodziewa się, że uczestnikom spaceru uda się usłyszeć popularnego w Polsce puszczyka zwyczajnego lub uszatkę. "To właśnie charakterystyczny głos puszczyka słyszymy np. w bajkach lub horrorach, ponieważ podsyca nastrój tajemnicy i dodaje emocji scenom" - przyznał.

Jak stwierdził, sowy od innych ptaków odróżnia budowa, która czyni z nich doskonałych nocnych łowców. "Większość gatunków sowy potrafi polować w całkowitej ciemności posługując się tylko zmysłem słuchu" - wyjaśnił.

"Noc sów" w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie rozpocznie się w czwartek o godz. 19. Wydarzenie zakończy wspólne ognisko z kiełbaskami około godz. 22:30.

Łapiński zapowiedział, że kolejne takie spotkania odbędą są w najbliższych tygodniach w Brzeźnie i Zamościu.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną, która obejmuje swym działaniem 17 parków krajobrazowych i 17 obszarów chronionego krajobrazu położnych na terenie woj. lubelskiego.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Politechnika Gdańska organizuje Bałtycki Festiwal Nauki

  • UKR - Ogólnopolskie Dni Owada. Źródło: materiały prasowe

    URK zaprasza do wspólnego świętowania Ogólnopolskich Dni Owada

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera