Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
03.03.2023 aktualizacja 03.03.2023

USA/ Najnowsza załoga SpaceX dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 02.03.2023 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 02.03.2023

Wystrzelona w czwartek kapsuła SpaceX Crew Dragon w piątek bezpiecznie dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS); na jej pokładzie przybyło na stację czterech astronautów - dwóch Amerykanów, Rosjanin i obywatel Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Załoga dotarła do ISS około 25 godzin po starcie z Centrum Kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie; jej misja naukowa ma potrwać sześć miesięcy - podała agencja Reutera.

Czteroosobowy zespół przeprowadzi około 200 eksperymentów, takich jak wzrost ludzkich komórek w przestrzeni kosmicznej czy kontrola materiałów palnych w mikrograwitacji. Niektóre z badań pomogą przygotować długotrwałe wyprawy załogowe na Księżyc, a nawet dalej w ramach programu Artemis NASA, następcy Apollo.

Nowo przybyła załoga ISS ma również przeprowadzić konserwację i naprawy na pokładzie stacji, a także przygotować ją na kolejne załogi i ładunki, jak również pomóc w opuszczeniu dotychczas przebywającym tam astronautom.

Jest to szósta załogowa misja SpaceX, firmy założonej przez miliardera Elona Muska; pierwsi astronauci wysłani zostali przez SpaceX na orbitę w maju 2020 roku.

Nowa załoga zasługuje na uwagę ze względu na obecność 41-letniego Sultana Alneyadi z ZEA, drugiej osoby z tego kraju, która poleciała w kosmos i pierwszej, która wystartowała z ziemi amerykańskiej, a także 42-letniego rosyjskiego inżyniera Andrieja Fiedajewa. Ten ostatni jest drugim rosyjskim kosmonautą, który poleciał na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego w ramach wznowionej umowy pomiędzy NASA i rosyjską agencją Roskosmos, pomimo napięcia między Waszyngtonem a Moskwą w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - zaznacza Reuters.

ISS działa od ponad 20 lat i jest obsługiwana przez konsorcjum, w skład którego wchodzą USA, Rosja, Kanada, Japonia i 11 krajów europejskich. (PAP)

sm/ ap/

arch.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024