Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej: do Polski powróci dziewięcioro naukowców z pięciu krajów

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Dziewięcioro polskich naukowców powróci do Polski m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Zostaną zatrudnieni na polskich uczelniach i w instytutach w ramach programu "Polskie powroty" Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

NAWA poinformowała o rozstrzygnięciu naboru do "Polskie powroty". Jak podała agencja, do Polski wróci 9 naukowców i naukowczyń z 5 krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Izraela i Niemiec. Laureaci reprezentują głównie nauki biologiczne, chemiczne i fizyczne, a także inżynierię mechaniczną, ekonomię oraz filozofię.

Z informacji przekazanych przez NAWA wynika, że finansowanie, które otrzymają laureaci w ramach programu, obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej.

Dzięki współpracy NAWA z Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, dla uczestników programu przeznaczony jest też grant startowy przeznaczony na pokrycie kosztów badań w pierwszych 18 miesiącach realizacji grantów.

Powracających badaczy zatrudnią: Politechnika Wrocławska (Maciej Kowalczyk), Politechnika Warszawska (Przemysław Kornatowski), Uniwersytet Gdański (Monika Tarsalewska), Uniwersytet Warszawski (Olga Lenczewska), Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (Aleksandra Kołodziejczyk), Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN (Paweł Mikulski), Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN (Paweł Paszek) i Centrum Badań Kosmicznych PAN (Paweł Swaczyna).

NAWA określa program "Polskie powroty" jak flagowy. Jego celem jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Program ma stworzyć naukowcom rezydującym w zagranicznych ośrodkach naukowych możliwość zbudowania w Polsce własnej grupy projektowej i prowadzenia badań w optymalnych warunkach. Dzięki temu krajowe uczelnie, instytuty naukowe i instytuty badawcze mogą pozyskać specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera