Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
17.03.2023 aktualizacja 17.03.2023

Radom/ 1,1 mln zł na termomodernizację akademika Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego

Umowę na dofinansowanie termomodernizacji jednego z akademików Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu podpisał w czwartek rektor uczelni z zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Arturem Michalskim. Uniwersytet otrzyma dofinansowanie w wysokości 1,1 mln zł.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki (NFOŚiGW), cały projekt ma wartość 1,5 mln zł, natomiast dotacja ze środków krajowych Funduszu wynosi prawie 1,1 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na termomodernizację budynku, na system zarządzania energią w obiekcie i na odnawialne źródła energii – panele fotowoltaiczne.

"To termomodernizacja ponad 4 tys. m kw. powierzchni ogrzewanej, to zmniejszenie zużycia energii; dla nas to przede wszystkim zmniejszenie uciążliwości środowiskowej, czyli zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, a dla uczelni wprost się to przekłada na koszty funkcjonowania domu studenckiego" – zauważył Michalski.

Rektor UTH prof. Sławomir Bukowski podkreślił, że jest to bardzo istotny projekt w obecnych czasach. "Wcześniej wykonaliśmy także termomodernizację budynku Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych, a także w budynku Instytutu Pojazdów i Maszyn" – poinformował rektor.

Obecny na konferencji przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, a także przewodniczący Rady Patronackiej UTH Marek Suski podkreślił, że to już kolejna umowa dotycząca modernizacji obiektów akademickich w Radomiu. "Uniwersytet jest dotowany, wiele milionów otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkiego Funduszu; minister Moskwa wspiera nas w tych działaniach i minister Czarnek, który przeznaczył ogromne kwoty na dofinansowanie uczelni" – powiedział Suski. (PAP)

autorka: Ilona Pecka

ilp/ akub/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024