ONZ/ Raport: jedna czwarta ludzkości nie ma dostępu do czystej wody

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jedna czwarta ludzkości nie ma stałego dostępu do czystej wody, a 46 procent do podstawowych urządzeń sanitarnych - głosi oenzetowski World Water Development Report, opublikowany w przeddzień przypadającego 22 marca Światowego Dnia Wody.

10 procent mieszkańców naszej planety żyje w krajach dotkniętych wysokimi lub krytycznymi niedoborami wody, a nawet 3,5 miliarda ludzi doświadcza niedoborów wody przez przynajmniej jeden miesiąc w roku - podaje agencja AP.

Richard Connor z zespołu opracowującego raport ONZ powiedział dziennikarzom, że największym źródłem zanieczyszczenia wody jest pozbywanie się ścieków bez ich filtrowania bezpośrednio do środowiska. "W wielu rozwijających się krajach jest to nawet 99 procent ścieków" - stwierdził.

Według raportu, przez 40 ostatnich lat zużycie wody wzrastało globalnie o około 1 proc. rocznie, przy czym oczekuje się, że będzie zwiększać się w podobnym tempie do 2050 roku. Wzrost zużycia "jest napędzany kombinacją kilku czynników: przyrostu ludności, rozwoju gospodarczego i zmieniających się wzorców konsumpcji" - powiedział Connor.

Ochrona ekosystemów wodnych, poprawa zarządzania zasobami, zwiększenie ponownego wykorzystania wody i promowanie współpracy ponad granicami będą omawiane podczas rozpoczynającej się w środę trzydniowej Konferencji Wodnej ONZ, której współprzewodniczą król Holandii Wilhelm-Aleksander i prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon. Uczestnikami nowojorskiej konferencji będą przedstawiciele 171 krajów, w tym ponad 100 ministrów.

Koszt zapewnienia całej ludzkości dostępu do czystej wody pitnej i urządzeń sanitarnych do 2030 roku, a taki cel postawiła ONZ, wyniósłby rocznie między 600 miliardami a bilionem dolarów - czytamy w raporcie. (PAP)

os/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera