Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
29.03.2023 aktualizacja 29.03.2023

Senat/ Komisja za ustawą o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej bez poprawek

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Senacka Komisji Nauki, Edukacji i Sportu poparła bez poprawek ustawę o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim w woj. łódzkim. Uczelnia ma powstać na bazie działającej w tym mieście Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Komisja rozpatrywała w środę przyjętą 9 marca br. przez Sejm ustawę o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Przewiduje ona utworzenie 1 czerwca 2023 r. nowej uczelni publicznej – Akademii Piotrkowskiej z Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Piotrkowie Trybunalskim.

"Mamy za sobą dyskusję w Sejmie. Wszystkie głosy, które padały były głosami popierającymi utworzenie Akademii Piotrkowskiej. Były podziękowania dla Uniwersytetu w Kielcach, który poprzez wieloletnie funkcjonowanie filii tworzy podstawy do kontynuowania w odrębnym podmiocie – Akademii Piotrkowskiej" – uzasadniał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek. Wnioskował o przyjęcie projektu bez poprawek.

Komisja nie zgłosiła żadnych poprawek do ustawy. Za jej przyjęciem zagłosowało siedmiu członków komisji, przy jednym głosie sprzeciwu i jednym wstrzymującym się.

Pozytywną opinię w sprawie utworzenia Akademii na bazie funkcjonującej Filii wyrażono w uchwale Rady Uczelni Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z 25 maja 2022 r. i w uchwale senatu uczelni z 26 maja 2022 r.

Projektowane przepisy przewidują przejście do Akademii pracowników (którzy jako miejsce wykonywania pracy mają wskazaną Filię), studentów, uczestników kształcenia podyplomowego i w innych formach (kształcących się w Filii).

W projekcie ustawy przewidziano możliwość pokrycia z budżetu państwa wskazanej pisemnie przez rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego kwoty rekompensaty, ok. 40 mln zł w związku z przekazaniem Akademii majątku UJK.

Filia kieleckiej uczelni funkcjonuje w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 r. początkowo jako filia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Obecnie Filia UJK w Piotrkowie kształci studentów na 11 kierunkach m.in. administracji, zarządzaniu, logistyce, historii, filologii angielskiej i pielęgniarstwie. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024