Gdańsk/ Zaprezentowano wystawę z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Archiwum Państwowe zaprezentowało w Gdańsku plenerową wystawę „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata”, przygotowaną z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Otwarcie wystawy „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata” odbyło się na Targu Węglowym przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku.

Ekspozycję przedstawiającą życie i osiągnięcia genialnego astronoma ilustruje blisko 100 dokumentów: dawnych ksiąg, listów, rycin oraz fotografii i druków okolicznościowych Mikołaja Kopernika pochodzących ze zbiorów ponad 30 Archiwów Państwowych z całej Polski.

„Nasza wystawa ma wielki walor poznawczy. Pokazuje Mikołaja Kopernika nie tylko monumentalnego, którego znamy z pomników, ale również bardziej bliskiego nam. Przede wszystkim wielkiego tytana pracy: administratora, lekarza, ekonomistę, a przede wszystkim astronoma” – powiedział PAP dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku Piotr Wierzbicki.

Dodał, że prezentowana w Gdańsku ekspozycja miała swój wernisaż w lutym podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego. „Po kilku tygodniach trafiła ona do Malborka, a w tej chwili prezentujemy ją w Gdańsku. Później trafi ona do ponad dwudziestu miast w Polsce” – wskazał.

Kustosz wystawy Marcin Kurr podkreślił, że na wystawie prezentowane są też zbiory Archiwum Państwowego w Gdańsku. „W naszym archiwum znajdują się m.in. dwa odręcznie pisane listy, w których Mikołaj Kopernik jako kanonik Warmińskiej Kapituły Katedralnej we Fromborku, upoważniał dwóch fromborskich mieszczan do odbioru zboża z gdańskiego portu, jak i +Traktat o monecie+, który Mikołaj Kopernik wygłosił w obecności posłów króla Zygmunta Starego na zjeździe Stanów Prus Królewskich w 1522 roku” – wyjaśnił.

Wystawa „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata” będzie prezentowana w Gdańsku do 19 kwietnia. (PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

  • Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki. Fot. A. Wojaczek

    Ponad 20 osób ukończyło pierwsze studia z popularyzacji nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera