Wieloryby nie ocalą klimatu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wbrew wcześniejszym nadziejom, korzystny wpływ wielorybów na zmiany klimatyczne jest zbyt mały, by miał praktyczne znaczenie – informuje pismo „Frontiers in Marine Science”.

Dr Olaf Meynecke z Griffith University i jego zespół, w tym prof. Brendan Mackey i dr Jasper De Bie, dokonali przeglądu (DOI: 10.3389/fmars.2023.1117409) głównych sposobów, w jakie wieloryby fiszbinowe (takie jak humbaki) usuwały węgiel atmosferyczny w skali regionalnej i globalnej.

Jak się okazało, ilość potencjalnie wychwytywanego przez wieloryby dwutlenku węgla jest zbyt mała, aby znacząco zmienić bieg zmian klimatycznych.

„Nasze badania potwierdzają, że wieloryby są ważne dla ekosystemu morskiego, ale ich wkład w globalny przepływ węgla jest zbyt mały, aby skutecznie zredukować ilość dwutlenku węgla w atmosferze” – powiedział dr Meynecke.

Jak zaznaczył naukowiec, uzyskane wyniki kontrastują z medialnymi przekazami utrwalającymi wizerunek wielorybów jako inżynierów klimatu. „Chociaż nasz zespół badawczy bardzo chciałaby przynieść korzyści ochronie wielorybów i być może pewnego dnia wykorzystać kredyty węglowe do wspierania badań, twierdzenie jakoby wieloryby ratowały klimat jest błędne i stwarza fałszywą nadzieję – wskazał naukowiec. - Stworzenie fałszywej nadziei na zdolność charyzmatycznych gatunków do bycia inżynierami klimatycznymi może jeszcze bardziej opóźnić pilną zmianę zachowania potrzebną do uniknięcia katastrofalnych skutków zmian klimatu, co z kolei może mieć pośrednie konsekwencje dla odbudowy populacji wielorybów”.

Jak podkreślili autorzy badań, obieg węgla w oceanach jest głównym czynnikiem wpływającym na światowy klimat, a dalsze badania nad istniejącymi lukami w ekologii wielorybów pomogą wyjaśnić ich wkład w ten proces.

Jak wskazali autorzy, poprzednie szacunki pomijały zarówno czasowo, jak i przestrzennie skalę, w której zachodziła sekwestracja węgla. Niektóre ścieżki sugerowane dla sekwestracji, takie jak śmierć wielorybów i ich opadanie na dno oceanu, gdzie zatrzymują węgiel przez dziesięciolecia nie doceniają również oddychania wielorybów.

„Uważamy, że ważne jest, aby przyznać, że istnieją inne zalety wielorybów, które są bardziej istotne dla ich ochrony niż wychwytywanie dwutlenku węgla. Ochrona na dużą skalę środowisk morskich, w tym siedlisk wielorybów, zbuduje odporność i pomoże w naturalnym wychwytywaniu dwutlenku węgla w skali globalnej” – zaznaczył dr Meynecke.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera