Nowy materiał lepiej chłodzący urządzenia elektroniczne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego stworzyli materiał, który jest cztery razy wydajniejszy w chłodzeniu urządzeń elektronicznych niż podobne materiały.

Zwiększanie wydajności urządzeń elektronicznych wiąże się z coraz większą emisją ciepła, generowanego przez nie podczas pracy. Może to prowadzić do spowolnienia czasu przetwarzania danych, nagłych wyłączeń czy nawet uszkodzeń. Ważnym aspektem projektowania urządzeń i systemów elektronicznych stają się skuteczne sposoby ich chłodzenia. Przy ogólnym trendzie zmniejszana wielkości urządzeń elektronicznych skuteczne sposoby chłodzenia wymagają nowatorskich rozwiązań.

Aby rozproszyć to ciepło, naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego zwrócili się ku materiałom nanokompozytowym, zawierającym elastyczny polimer i wypełniacz przewodzący ciepło.

Prostym sposobem wytwarzania nanokompozytów jest elektroprzędzenie, w którym roztwór polimeru i wypełniacza jest wyrzucany ze strzykawki przez naładowaną elektrycznie dyszę, tworząc cienkie włókna. Technologia elektroprzędzenia cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na jej wyjątkowe zalety w konstruowaniu ciągłych nanowłókien.

W nowym badaniu naukowcy stworzyli materiały przy użyciu jednoosiowego i współosiowego elektroprzędzenia z włókien kompozytowych. Jeden materiał miał rdzeń z polialkoholu winylowego, drugi - z powłoką nanodiamentową. Wytworzony w ten sposób materiał rozpraszał ciepło cztery razy wydajniej niż inne podobne materiały.

Wyniki tego eksperymentu dostarczyły dowodów na celowość zastosowania technologii elektroprzędzenia do wytwarzania kompozytów o wysokiej przewodności cieplnej. Naukowcy wykazali również, że te materiały mogą być stosowane jako zewnętrzna warstwa elementów elektronicznych w celu przyspieszenia ich chłodzenia, co usprawni ich pracę i wydłuży żywotność.

Badanie zostało opisane w czasopiśmie „ACS Applied Nano Materials”. (PAP)

Tomasz Szczerbicki

szt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pandemia Covid-19 na krótko poprawiła dietę Amerykanów

  • Fot. Adobe Stock

    ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis, która znajdzie się blisko Ziemi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera