Marsjański poranek i popołudnie na zdjęciach z łazika Curiosity

Źródło: NASA/JPL-Caltech
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Amerykańska agencja kosmiczna zaprezentowała zdjęcia uzyskane przez marsjański łazik Curiosity, które przedstawiają różnicę w warunkach oświetlenia o poranku i popołudniu.

Łazik Curiosity wylądował na Czerwonej Planecie w 2012 roku i wykonał do tej pory wiele badań naukowych. Co jakiś czas NASA prezentuje też ciekawe zdjęcia powierzchni planety uzyskane przy pomocy kamer łazika. Najnowszy przykład to "pocztówkowy" krajobraz obszaru nazwanego "Marker Band Valley", który łazik uwiecznił 8 kwietnia b.r. - po tym, jak ukończono dużą aktualizację oprogramowania. Zdjęcie zaprezentowano we wtorek.

Pocztówka z NASA to artystyczna interpretacja krajobrazu. Na dwie czarno-białe panoramy sfotografowane przez kamery nawigacyjne Curiosity nałożono kolory. Pierwsze zdjęcie było uzyskane o godzinie 9.20 lokalnego czasu, a drugie o 15.40. Widać na nich wyraźną różnicę w oświetleniu. Wzorując się na podobnej pocztówce od Curiosity z listopada 2021 roku, do zdjęcia porannego dodano kolor niebieski, a do fotografii popołudniowej dodano kolor żółty. Następnie zestawiono fotografie obok siebie.

Łazik znajduje się u podnóża "Mount Sharp", góry która wznosi się na 5 kilometrów wewnątrz krateru Gale, który jest eksplorowany przez Curiosity od 2012 roku. Oficjalna nazwa tej góry to Aeolis Mons, a "góra Sharpa" to nazwa stosowana wcześniej przez zespół misji Curiosity. W tle, za śladami łazika, znajduje się "Marker Band Valley", na której obszarze łazik nieoczekiwanie odkrył oznaki występowania tu dawno temu jeziora. W oddali, w centrum zdjęcia, widać też dwa wzgórza (Bolivar i Deepdale), pomiędzy którymi łazik przejeżdżał, gdy eksplorował rejon nazwany "Paraitepuy Pass".

NASA zaprezentowała pocztówkę od Curiosity na swojej stronie internetowej, udostępniając też suwak pozwalający na porównanie widoków oraz podpisując poszczególne miejsca na zdjęciu, w tym widoczne elementy łazika. Zdjęcie dostępne jest na stronie internetowej. (PAP)

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera