Uczelnie i instytucje

Śląski Uniwersytet Medyczny został członkiem EuroHealthNet

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Śląski Uniwersytet Medyczny został członkiem EuroHealthNet (EHN), partnerstwa non-profit instytutów i agencji publicznych działających na rzecz zdrowszej Europy – poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka uczelni Agata Pustułka.

Jak zaznaczyła, dotychczas jedynym członkiem reprezentującym Polskę w EHN był Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie.

„Ten stan zmienił się na początku czerwca, kiedy podczas posiedzenia rady zarządzającej EHN nasz wniosek o członkostwo został jednomyślnie zaakceptowany, długie starania zakończone sukcesem i zostaliśmy jedną z 16 instytucji naukowych będących w szeregach EHN” – wskazała Pustułka.

Cytowana przez rzeczniczkę dr Katarzyna Brukało z katedry polityki zdrowia publicznego Wydziału Zdrowia Publicznego ŚUM wskazała, że uczelnia stała się częścią społeczności, która aktywnie działa i ma realny wpływ w zakresie zdrowia publicznego na poziomie europejskim (EHN jest członkiem 23 partnerstw i sojuszy na rzecz zdrowia w Europie).

„Co więcej, jako członek EHN możemy inicjować oraz aktywnie uczestniczyć w projektach o zasięgu międzynarodowym. EHN pomaga swoim członkom wspólnie procedować wnioski o fundusze unijne, takie jak HorizonEurope i program EU4Health, a także inne, mniej znane narzędzia, takie jak Technical Support Instrument” – wyjaśniła Brukało.

Jak wynika z informacji EHN, misją partnerstwa jest pomoc w budowaniu zdrowszych społeczności i eliminowanie nierówności zdrowotnych między krajami europejskimi oraz wewnątrz nich.

EuroHealthNet stymuluje i wspiera wdrażanie zintegrowanych podejść dotyczących społecznych, środowiskowych, ekonomicznych i handlowych uwarunkowań zdrowia. Działa w dziedzinach zdrowia, spraw społecznych i zatrudnienia. Współpracuje z Komisją Europejską oraz Światową Organizacją Zdrowia.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera