Zespół z Politechniki Poznańskiej zwyciężył w konkursie Spaceport America Cup

Źródło: www.facebook.com/putrocketlab
Źródło: www.facebook.com/putrocketlab

Zespół RocketLab z Politechniki Poznańskiej zajął 1. miejsce w jednej z kategorii w międzynanarodowym konkursie inżynierii rakietowej Spaceport America Cup w Stanach Zjednoczonych.

O sukcesie zespół poinformował w mediach społecznościowych. "Mamy to! Zdobyliśmy 1. miejsce w najbardziej wymagającej kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid, na konkursie Spaceport America Cup. Dziękujemy Uczelni, naszym partnerom i Wam wszystkim za nieocenione wsparcie, które od Was otrzymaliśmy. Bez Was nie byłoby to możliwe" - opisali studenci.

Z kolei w kategorii 10k SRAD Hybrid drugie miejsce na podium zajął zespół z Politechniki Wrocławskiej.

Zespół z Poznania zaprezentował w Stanach Zjednoczonych rakietę HEXA 4. Start konkursowy odbył się 22 czerwca. "Po niecałych 7 sekundach lotu osiągnęła maksymalną prędkość, która wyniosła 483 m/s, czyli ponad 1700 km/h!" - podał.

"Autorski silnik Broomstick 2+ sprawił, że przeciążenie startowe wyniosło 11G. Warunki były trudne ze względu wysoką prędkość wiatru, graniczącą z dopuszczalnymi limitami określonymi przez organizatorów zawodów. Z uwagi na te okoliczności w momencie startu podjęliśmy decyzję o tankowaniu mniejszej ilości utleniacza. Mimo tego Hexa dotarła na pułap prawie 8,5 km (27 808 ft)" - zrelacjonował zespół z Poznania.

Jak dodał, prawdopodobnie silne podmuchy wiatru na dużych wysokościach spowodowały lekkie uszkodzenie spadochronu, co przewidziano w trakcie fazy projektowej. "Dzięki temu nasz zespół recovery znalazł całą rakietę, która po oględzinach dokonanych przez sędziów uzyskała ocenę 'no damage', czyli brak uszkodzeń" - czytamy w opisie.

W kategorii 10k SRAD Hybrid drugie miejsce zdobyli młodzi inżynierowie z koła naukowego PWr in Space Politechniki Wrocławskiej, którzy zaprezentowali rakietę R5 Aurora z napędem hybrydowym - poinformowała na stronie internetowej uczelnia.

Konkurencja polegała na wyniesieniu rakiety – przy pomocy silnika autorskiej produkcji, zasilanego paliwem hybrydowym – na wysokość dokładnie 10 tys. stóp (około 3 048 m). Za każdy metr powyżej lub poniżej limitu drużyna otrzymywała punkty karne.

Swoje rakiety zaprezentowały również zespoły: AGH Space Systems (rakieta 3-TTK+) oraz SimLE SimBa z Politechniki Gdańskiej.

Zawody odbyły się w Las Cruces w stanie Nowy Meksyk. (PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w ub. roku akademickim w Polsce kształciło się 1,24 mln studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera