Historia i kultura

185. urodziny Jana Matejki/ Prof. Szczerski: świadomie wybrał polskość

Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

Jan Matejko to artysta na wskroś krakowski, a co ciekawe, pochodzący ze spolonizowanej rodziny czesko-niemieckiej. Świadomie wybrał polskość. Chciał być częścią polskiej kultury, którą potem tak wspaniale malował - powiedział PAP.PL prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

185 lat temu w Krakowie urodził się Jan Matejko, najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego w XIX w.; autor takich obrazów jak "Bitwa pod Grunwaldem", "Kazanie Skargi", "Hołd pruski", "Sobieski pod Wiedniem", "Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku", "Unia lubelska", "Stańczyk", "Batory pod Pskowem", "Konstytucja 3 Maja", "Kościuszko pod Racławicami", a także cyklu "Poczet królów i książąt polskich".

W tym roku przypada 185. rocznica urodzin malarza, 130. rocznica śmierci oraz 125. rocznica powstania pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich – Muzeum Dom Jana Matejki.

Matejko był wśród inicjatorów powołania w 1879 r. Muzeum Narodowego w Krakowie w 1879 r. Do końca życia współpracował z tą placówką. Tam także, w czwartek 22 czerwca, otwarta została wystawa "Matejko. Malarz i historia".

"Wystawa odbywa się z okazji obchodów roku Jana Matejki, ustanowionego przez Senat RP. Jednocześnie czcimy urodziny Jana Matejki" - powiedział w rozmowie z PAP.PL prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jak ocenił, Matejko to artysta na wskroś krakowski, a, co ciekawe, pochodzący ze spolonizowanej rodziny czesko-niemieckiej. "Świadomie wybrał polskość. Chciał być częścią polskiej kultury, którą potem tak wspaniale malował" - podkreślił.

Prof. Szczerski wskazał, że na wystawie można oglądać ponad 300 obiektów, wiele obrazów, prac graficznych, szkiców i dowodów uznania, jakimi cieszył się Matejko. "To wybitna sztuka, którą warto odkrywać na nowo" - podkreślił prof. Szczerski.

Wystawa "Matejko. Malarz i historia" czynna będzie do 7 stycznia 2024 r. Prezentowane na niej dzieła pochodzą z różnych instytucji kultury, m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie. (PAP)

Autorka: Anna Nartowska

an/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    Marek Rezler: bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Historyk: powstanie wielkopolskie zasługuje na zbadanie nie tylko od strony militarnej i politycznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera