System do syntezy eko-paliwa z szansą na wdrożenie

Prezentacja projektu Hyflow. Źródło: Politechnika Warszawska
Prezentacja projektu Hyflow. Źródło: Politechnika Warszawska

Układ do wytwarzania ekologicznych paliw opracowali doktoranci z Politechniki Warszawskiej. Znaną metodę produkcji paliw płynnych połączyli z ko-elektrolizą wysokotemperaturową, wykorzystującą wodę i dwutlenek węgla.

System Hyflow zajął trzecie miejsce w Tech-Athonie – programie prac nad rozwiązaniami technologicznymi o potencjale wdrożeniowym, skierowanym do doktorantów z Politechniki Warszawskiej. Twórcy pomysłu otrzymali 60 tys. złotych na dalszy rozwój projektu - poinformowała uczelnia.

"Opracowaliśmy innowacyjny system, który przechwytuje i wykorzystuje emisję, minimalizując ilość odpadów i maksymalizując ogólną wydajność procesu" – opisał twórca rozwiązania Aliaksandr Martsinchyk, cytowany w informacji prasowej.

Młodzi naukowcy posłużyli się metodą produkcji paliw płynnych w reaktorze Fishera-Tropscha. Postanowili ją termodynamicznie zintegrować z ko-elektrolizą wysokotemperaturową (ang. Molten Carbonate Electrolysis), wykorzystującą wodę i dwutlenek węgla. Cały proces przebiega w obiegu zamkniętym.

Schemat przedstawiający ideę projektu. Źródło: Politechnika Warszawska
Schemat przedstawiający ideę projektu. Źródło: Politechnika Warszawska

"Problemem jest wysoka emisja paliw kopalnych w samochodach. Nasz pomysł może rozwiązać problem utrzymania samochodów z silnikami spalinowymi na drogach w Unii Europejskiej po 2035 roku. Po tym czasie silniki te muszą być zasilane albo paliwami syntetycznymi, albo zeroemisyjnymi" - stwierdził Martsinchyk.

Z liderem zespołu współpracują: Katsiaryna Martsinchyk, Pavel Shuhayeu, Monika Łazor i mgr inż. Arkadiusz Baran. Pomysł jest rozwijany na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa w Instytucie Techniki Cieplnej oraz przy udziale Centrum Technologii Wodorowych. Zespół przygotowuje dwa zgłoszenia patentowe i artykuł naukowy.

"Do 2024 roku chcemy zbudować prototyp proof-of-concept. Koncepcja będzie następnie rozwijana przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki i innych organizacji przyznających granty na prace badawczo-rozwojowe. Wspólnie z partnerami komercyjnymi będziemy w stanie wdrożyć pomysł i zbudować instalacje pilotażowe" - ocenił doktorant.(PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    440 mln zł z Funduszy Europejskich na fotoniczne układy scalone

  • Fot. Adobe Stock

    PIIT: prawo o AI powinno regulować kwestie bezpieczeństwa i być przyjazne innowacjom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera