Uczelnie i instytucje

Katowice/ Śląski Uniwersytet Medyczny głównym partnerem projektu JA-PreventNCD

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach został nominowany przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego na Głównego Partnera europejskiego projektu pod akronimem JA-PreventNCD. Projekt powstał w ramach wspólnych działań w prewencji chorób przewlekłych i onkologicznych.

Komisja Europejska pozytywnie zatwierdziła przygotowany przez Konsorcjum wniosek na największą dotychczasową inicjatywę dotyczącą zdrowia publicznego - "Profilaktyka raka i innych chorób niezakaźnych – działanie na uwarunkowania zdrowia", pod akronimem JA-PreventNCD. Jej celem będzie redukcja występowania, poprawa wykrywania i monitorowania chorób przewlekłych i onkologicznych.

"Podkreślić należy, że wśród niemal 100 partnerów Konsorcjum jesteśmy jedyną uczelnią medyczną i będziemy wspierać Konsorcjum naszym ogromnym doświadczeniem badawczym, aby wszystkie działania były oparte na dowodach naukowych (tzw. zdrowie publiczne oparte na dowodach) i rzetelnie analizowane, co wniesie ogromną wartość do wszystkich podejmowanych działań" - powiedziała w rozmowie z PAP dr n. o zdrowiu Katarzyna Brukało z Katedry Polityki Zdrowia Publicznego Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, koordynatorka projektu z ramienia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Choroby niezakaźne powstają w wyniku połączenia czynników genetycznych, fizjologicznych, środowiskowych i behawioralnych. Oprócz kwestii środowiskowych, na zdrowie i śmiertelność człowieka może mieć wpływ szereg modyfikowalnych czynników ryzyka. Palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, nadwaga i otyłość są powodem około 60 proc. zgonów. Pomimo, że tym zgonom można w dużej mierze zapobiec, wydatki na opiekę profilaktyczną stanowią zaledwie około 3 proc. krajowych budżetów na opiekę zdrowotną w krajach Unii Europejskiej.

W Projekcie JAPreventNCD Śląski Uniwersytet Medyczny zaangażowany jest w obszar tworzenia zdrowego środowiska życia. Takie podejście polega na tym, aby w każdym momencie codziennego funkcjonowania (pracy, spędzania czasu wolnego, mieszkania w danym miejscu, itp.) warunki, które tworzymy i które nas otaczają, były jak najbardziej sprzyjające utrzymaniu i poprawie zdrowia.

"W 25 krajach Unii Europejskiej wdrażane będzie ponad 50 pilotażowych interwencji w tym obszarze, służących poprawie prewencji chorób onkologicznych i przewlekłych oraz promocji zdrowia. SUM stworzy platformę, która służyć będzie zbieraniu szczegółowych danych z wdrażania tych interwencji, ich analizowania i ewaluacji. W ten sposób powstanie platforma tzw. najlepszych praktyk, o udowodnionej skuteczności, które będą możliwe do rozpowszechnienia i wdrożenia w dowolnym czasie i miejscu" - zaznaczyła dr Brukało.

Interwencje te pozwolą na wprowadzenie skutecznej profilaktyki chorób onkologicznych i przewlekłych, przyczyniając się również do zwiększenia świadomości, wiedzy jednostek i populacji, a w konsekwencji do zmniejszenia obciążenia tymi chorobami. "W skrócie: mamy nadzieję, wytyczyć nowe trendy na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim, odrobinę, a może nawet bardzo, zrewolucjonizować politykę dotyczącą promocji zdrowia i profilaktyki chorób onkologicznych i przewlekłych w oparciu o działania, których skuteczność jest bezwzględnie udowodniona" - podkreśliła dr Brukało.(PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera