Uczelnie i instytucje

M. Brzezinski do ukraińskich badaczy: wasza przyszłość w nauce jest pewna

29.06.2023. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski podczas dyskusji "Science Diplomacy in the Context of the War in Ukraine" w ramach konferencji poświęconej długofalowemu programowi wsparcia dla ukraińskich naukowców, zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk, 29 bm. w Warszawie.  PAP/Paweł Supernak
29.06.2023. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski podczas dyskusji "Science Diplomacy in the Context of the War in Ukraine" w ramach konferencji poświęconej długofalowemu programowi wsparcia dla ukraińskich naukowców, zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk, 29 bm. w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

Wasza przyszłość w nauce i badaniach jest pewna - powiedział w czwartek w Warszawie ambasador USA w Polsce dr Mark Brzezinski, zwracając się do ukraińskich naukowców - laureatów programu Polskiej Akademii Nauk i Narodowej Akademii Nauk USA.

W czwartek w siedzibie Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Warszawie ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu w ramach programu wsparcia dla ukraińskich grup badawczych. PAN i Narodowa Akademia Nauk USA wybrały 18 ukraińskich zespołów badawczych, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do ok. 200 tys. USD (814 tys. zł) rocznie przez okres do trzech lat. Celem finansowania - łącznie ok. 8 mln USD (33 mln zł) - jest zapewnienie ukraińskim naukowcom stabilnych warunków do prowadzenia badań, które w przyszłości pomogą w odbudowie nauki na Ukrainie.

Przed laureatami wystąpili m.in. ambasador USA w Polsce dr Mark Brzezinski. Dyplomata podkreślił, że wielka nauka nie zna granic. Jako znaczącą określił obecność na tym wydarzeniu prezes Narodowej Akademii Nauk USA Marci McNutt, jak i wizytę w Polsce na początku czerwca br. administratora NASA Billa Nelsona. W jego ocenie wskazuje to na potencjał na dalszą współpracę.

Ambasador USA, zwracając się do ukraińskich naukowców, powiedział, że mimo trudów śmiało idą do przodu w imię nauki. "Wasza przyszłość w nauce i badaniach jest pewna. (...) Naszą największą siłą jest jest nasza współpraca" - zapewnił Brzezinski.

"Zwycięstwo Ukrainy, na które wszyscy pracujemy, będzie przełomowym momentem" - zapewnił. Zaznaczył, że dziś jest odpowiedni moment, by przygotować się do tego, co nadejdzie.

"Teraz należy planować to, w jaki sposób Ukraina stanie się nowoczesnym, dostatnim europejskim krajem, bo jak jasno powiedział sekretarz stanu (Antony - PAP) Blinken w Finlandii 3 tygodnie temu i w Londynie w ubiegłym tygodniu - zapewnimy, że Ukraina nie tylko przetrwa, ale będzie dobrze prosperować i to dotyczy całego regionu" - przypomniał dyplomata.

W swoim przemówieniu Brzezinski mówił również o planach rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Taki kierunek ocenił jako "dobrą inwestycję".

"Amerykański Departament Energii zamierza stworzyć pod Warszawą jedno ze swoich nielicznych zagranicznych centrów. Ma to na celu ściślejsze powiązanie Polski z amerykańskim laboratorium narodowym" - powiedział. Centrum to - jak dodał - ma na celu rozwój kadry.

Z kolei prezes PAN prof. Marek Konarzewski przypomniał, że w wyniku II wojny światowej i napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę Warszawa leżała w gruzach. "Wyjrzyjcie za okno. To było wówczas morze ruin. Ale dokonano odbudowy. Tak samo będzie z Ukrainą - zostanie odbudowana i jestem o tym absolutnie przekonany" - podkreślił szef PAN. Zaznaczył, że równie ważna jest odbudowa zasobów ludzkich i intelektualnych, dlatego polska i amerykańska akademie nauk przygotowały program wsparcia dla ukraińskich badaczy.

"Mamy długoterminowy program, bo nasze zadanie jest długoterminowe. Ale podołamy i jestem o tym przekonany" - podkreślił. Zwracając się do szefa Ukraińskiej Akademii Nauk prof. Anatolija Zagorodnego powiedział, że nie jest on tylko odbiorcą w tym programie, ale prawdziwym partnerem.

To drugi program wsparcia naukowców z Ukrainy realizowany przez PAN. Wcześniejszy, uruchomiony tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, koncentrował się na zapewnieniu indywidualnego wsparcia badaczom i badaczkom. Polska Akademia Nauk we współpracy z Amerykańską Akademią Nauk oraz innymi podmiotami z zagranicy zapewniła wówczas pomoc 220 ukraińskim naukowcom.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera