Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
05.07.2023 aktualizacja 06.07.2023

Okulary przeciwko garbieniu się

Źródło: Politechnika Warszawska Źródło: Politechnika Warszawska

Nakładkę na okulary, która sygnalizuje, że osoba pracująca przy biurku zmienia pozycję ciała na nieprawidłową, stworzył student Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Prototypowe rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które sporo czasu spędzają przy biurku i nie zawsze pamiętają o zachowaniu prawidłowej postawy. Nakładka może pomóc wyrobić w przyszłych użytkownikach nawyk poprawnego siedzenia - przekonuje autor wynalazku Krystian Gostomski z Wydziału Fizyki PW, cytowany na stronie uczelni.

Na prototyp składa się zestaw detektorów, które wychwytują zmiany postawy. Połączenie i ich wspólne działanie jest możliwe dzięki kalibracji i dostosowaniu urządzenia. Ważne jest to, aby mechanizm nie był ani zbyt czuły, ani nie pozwalał przekraczać granicy, za którą człowiek zaczyna się garbić.

Sekret tkwi w odpowiedniej kalibracji urządzenia. Opiekun naukowy projektu dr inż. Marcin Kryński zasugerował studentowi, jak wykorzystać algorytm sztucznej inteligencji.

"Uczymy sieć neuronową i 'mówimy jej', kiedy ma do czynienia z garbieniem, a kiedy z pozycją wyprostowaną. Sieć wykorzystuje dane i przekazuje je do czujników i sygnalizatorów, które wykrywają nieprawidłową pozycję. Użytkownik powinien dostosować ustawienia nakładki do siebie, czyli m.in. ustalić zakres pozycji pierwotnej, żeby nakładka nie uruchamiała alarmu przy niewielkich ruchach" – tłumaczy Gostomski.

Jego zdaniem w przyszłości powinno być możliwe konsultowanie ustawień z lekarzem fizjoterapeutą. Twórca ma nadzieję na komercjalizację swojego pomysłu i prezentuje swoje rozwiązanie m.in. w ramach Festiwalu Explory 2023 dla młodych naukowców i badaczy organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii.

Podczas etapu regionalnego w Warszawie Krystian Gostomski otrzymał Nagrodę Publiczności. Został wybrany w internetowym plebiscycie #biletnafinał i znalazł się wśród tegorocznych finalistów, dołączając do grona talentów wybranych przez jurorów. W ostatnim, krajowym etapie konkursu dla uzdolnionej młodzieży weźmie udział 36 projektów. Finał podczas Gdynia Explory Week odbędzie się jesienią.(PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024