Noc Perseidów w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Późnym wieczorem w sobotę 12 sierpnia łódzki Ogród Botaniczny zaprasza na wspólne oglądanie deszczu meteorów podczas Nocy Perseidów. Jeśli pogoda dopisze, można będzie podziwiać nawet 120 rozbłysków na godzinę.

Niezwykły spektakl "spadających gwiazd" - jak niegdyś nazywano to zjawisko - już w najbliższą sobotę od godz. 21 do północy w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Organizatorami są Zielona Łódź i Planetarium EC1.

"Perseidy należą do najaktywniejszych i najbardziej widowiskowych zjawisk kosmicznych. W nocy z 12 na 13 sierpnia br. będzie można podziwiać nawet do 120 spektakularnych rozbłysków na godzinę" - napisali w zaproszeniu organizatorzy Nocy Perseidów.

"Dla osób spragnionych astronomicznych wrażeń, pracownicy Planetarium EC1 ustawią na polanie teleskop zwierciadlany. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, chętni będą mogli z bliska zobaczyć obiekty kosmiczne oddalone od Ziemi o setki tysięcy kilometrów" - podano." Dla uczestników Nocy Perseidów przygotowanych zostało 100 leżaków, ale najlepiej zabrać też własny koc, ciepłe ubranie oraz spray na komary. Wstęp tylko z ważnym biletem do Ogrodu Botanicznego" - przekazano.

Okruchy skalne, czy kamienie, które poruszają się po orbitach wokół Słońca to meteoroidy. Po wejściu w atmosferę naszej planety, na skutek dużych prędkości, spala się pozostawiając po sobie świecący ślad zwany meteorem. Meteoroidy, które spadną na powierzchnię Ziemi to meteoryty. (PAP)

Hubert Bekrycht

hub/ ok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock. Wygenerowano za pomocą AI

    Ekspert: śmieci kosmiczne nie stanowią dużego zagrożenia

  • Fot. Adobe Stock. Wygenerowano przy użyciu AI

    Ekspert: śmieci kosmiczne będą spadać na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera