Mniej przestępczości to mniejsze ryzyko zawału

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Poczucie bezpieczeństwa związane z ograniczeniem przestępczości zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci i zawału serca – poinformowano podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Amsterdamie.

„Istnieje coraz więcej dowodów na to, że środowisko lokalne, w którym żyjemy, wpływa na nasze zdrowie” – stwierdziła autorka badania, dr Mengya Li z Narodowego Centrum Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego w Pekinie (Chiny).

Chińscy naukowcy wykorzystali dane z badania PURE-China przeprowadzonego w latach 2005–2009, aby zbadać związek między cechami środowiska zamieszkania, chorobami układu krążenia (CVD) i ryzykiem zgonu. W badaniu wzięło udział 35 730 dorosłych w wieku od 35 do 70 lat ze 115 społeczności (70 miejskich i 45 wiejskich) w 12 prowincjach Chin. Średni wiek uczestników wynosił 51 lat, a 60 proc. badanych stanowiły kobiety.

Wyszkolony personel przeprowadził bezpośrednie wywiady w celu zebrania podstawowych informacji na temat środowiska zamieszkania korzystając ze skali Neighbourhood Environment Walkability Scale (NEWS).

Kwestionariusz zawiera osiem podskal. Wyniki każdej podskali zostały zsumowane, aby uzyskać łączny wynik NEWS. Wysokie wyniki odzwierciedlały pozytywne postrzeganie społeczności.

Podskale obejmowały : 1) czas potrzebny na dotarcie do sklepów, restauracji, banków, aptek, pracy, przystanków komunikacyjnych i parków; 2) postrzeganą łatwość dochodzenia do sklepów i przystanków komunikacyjnych; 3) odległość między skrzyżowaniami (która wskazuje łatwość poruszania się); 4) infrastrukturę dla pieszych/rowerów (np. chodniki); 5) estetykę (np. drzewa zacieniające chodnik, ciekawe obiekty do oglądania podczas spaceru, brak śmieci); 6) bezpieczeństwo w ruchu drogowym (natężenie ruchu, bezpieczeństwo przechodzenia przez ulicę); 7) bezpieczeństwo przed przestępstwami (np. oświetlenie uliczne w nocy; poziom przestępczości i bezpieczne spacery w dzień i w nocy); oraz 8) zadowolenie społeczności (np. z transportu publicznego, dojazdów do pracy dostęp do zakupów, dobre miejsce do życia i wychowania dzieci).

Uczestników obserwowano pod kątem zgonu z dowolnej przyczyny, zgonu z powodu CVD, poważnych zdarzeń CVD (zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawał mięśnia sercowego niezakończony zgonem, udar lub niewydolność serca).

Naukowcy przeanalizowali powiązania między każdą podskalą NEWS a całkowitym wynikiem i wynikami zdrowotnymi po uwzględnieniu czynników, które mogą mieć wpływ na te relacje, w tym wieku, płci, wskaźnika masy ciała, wykształcenia, dochodów gospodarstwa domowego, stanu cywilnego, spożycia tytoniu i alkoholu, aktywności fizycznej, paliwa używanego do gotowania w gospodarstwie domowym, zanieczyszczenia, historii chorób układu krążenia, wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy i regularnie przyjmowanych leków.

W okresie obserwacji trwającym średnio 11,7 roku odnotowano 2034 zgonów ze wszystkich przyczyn (co stanowi 5,7 proc. badanej grupy) z czego 765 przypisano CVD, oraz 3042 (8,5 proc.) poważnych zdarzeń CVD. Wyższy wynik w zakresie środowiska sąsiedzkiego był powiązany z niższym o 6 proc. ryzykiem poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych i śmiertelności ze wszystkich przyczyn, o 12 proc. niższym prawdopodobieństwem zgonu w okresie obserwacji i zmniejszonym o 10 proc. ryzykiem zgonu z powodu CVD.

Jak wynika z analizy zebranych danych, poczucie ochrony przed przestępczością wiąże się z niższym o 9 proc. ryzykiem przedwczesnej śmierci i mniejszym o 6 proc. ryzykiem zawału serca.

Dla wszystkich podskali NEWS wysoki wynik wiązał się z niższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w trakcie obserwacji, przy czym ryzyko było niższe od 2 do 9 proc. Ponadto wysoki wynik w podskali obejmującej czas potrzebny na dotarcie do udogodnień był również powiązany z niższym o 1 proc. ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia, poważnych chorób układu krążenia i zawału serca.

Podskalą o największym powiązaniu z wynikami zdrowotnymi było bezpieczeństwo przed przestępstwami. Wyższy wynik w zakresie bezpieczeństwa sąsiedztwa wiązał się z niższym o 9 proc. ryzykiem zgonu w trakcie obserwacji, niższym o 10 proc. ryzykiem zgonu z powodu CVD, zmniejszonym o 3 proc. prawdopodobieństwem poważnych chorób sercowo-naczyniowych, o 6 proc. mniejszym ryzykiem zawału mięśnia sercowego i o 10 proc. mniejszym prawdopodobieństwem niewydolności serca.

Jak podkreśliła dr Li: „Chociaż niektóre procentowe zmniejszenia ryzyka są niewielkie, dotyczą one dużej liczby osób i dlatego mogą mieć znaczący wpływ. Ustalenia te mogą zostać wykorzystane przez decydentów do podjęcia działań mających na celu złagodzenie niekorzystnego wpływu złych warunków życia w społeczności na zdrowie, takich jak poprawa lokalnych udogodnień i połączeń transportowych, zapewnienie terenów zielonych i oświetlenia ulicznego oraz budowanie ścieżek dla pieszych, biegania i jazdy na rowerze”.

„Badanie to podkreśla znaczenie wielu aspektów naszego otoczenia dla zdrowia serca i długowieczności, w tym poczucia bezpieczeństwa, bliskości sklepów, transportu i parków, czystości oraz poczucia, że nasza okolica jest dobrym miejscem do życia i wychowywania dzieci” - podsumowała dr Li.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jadowity skorupiak z podwodnych jaskiń Majów wytwarza potencjalne leki

  • Fot. Adobe Stock

    Badania/Po Covid-19 przez trzy lata dwukrotnie większe ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera