Uczelnie i instytucje

Toruń/ Prof. Sokala: Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło

12.09.2023. Rektor UMK prof. Andrzej Sokala podczas sesji plenarnej toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, 12 bm. w Toruniu. ŚKK został zorganizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i 480. rocznicę jego śmierci. (tż/amb) PAP/Tytus Żmijewski
12.09.2023. Rektor UMK prof. Andrzej Sokala podczas sesji plenarnej toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, 12 bm. w Toruniu. ŚKK został zorganizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i 480. rocznicę jego śmierci. (tż/amb) PAP/Tytus Żmijewski

We wtorek zainaugurowano toruńską odsłonę Światowego Kongresu Kopernikańskiego. "Nasze wydarzenie zatoczyło koło, wracając do miejsca, gdzie rozpoczęło się 19 lutego" - mówił gospodarz wydarzenia, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Sokala.

Rektor UMK powiedział we wtorek, że Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło i wrócił do miejsca, gdzie został zainaugurowany 19 lutego.

"Nasza kongresowa planeta przez 210 dni krążyła wokół gwiazdy Mikołaja Kopernika — jego życia, dzieła, czasów. Te 210 dni to niemal dokładnie okres obiegu Wenus — planety zwiastującej wschód Słońca, na nocnym zaś niebie zawsze świecącej jaśniej od najjaśniejszych gwiazd. To dobra wróżba dla kongresu, jego uczestników i organizatorów" - mówił rektor UMK.

Gratulował organizatorom poprzednich odsłon wydarzenia — władzom UWM i UJ. List do uczestników toruńskiej części kongresu skierował premier Mateusz Morawiecki.

"Światowy Kongres Kopernikański wraca do Torunia — tym razem jednak w sesji zamykającej poszczególne wydarzenia. To wydarzenie organizowane przez cztery znakomite ośrodki naukowe - o bogatych, wciąż rozwijanych tradycjach kopernikańskich. To dzięki ich wspólnym staraniom kongres stanowi niezwykłą okazję do spotkania przedstawicieli różnych dyscyplin; intensywnej, wielostronnej refleksji nad biografią Mikołaja Kopernika" - napisał szef rządu.

Premier zauważył, że odkrycia Kopernika stworzyły podwaliny współczesnego świata.

"To jedna z tych postaci historii, która stanowi niegasnącą inspirację w kształtowaniu się intelektów i postaw. 550-lecie urodzin - data tak odległa, a jednak tak istotna, data urodzin człowieka, którego odkrycia na trwałe zmieniły obowiązujący model wszechświata" - zauważył szef rządu w liście, który odczytał dyrektor Delegatury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu Dariusz Zagrabski.

Prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślał w swoim przemówieniu, jak ważna dla torunian jest postać Kopernika. Przekonywał, że miasto na każdym kroku stara się przypominać o jego dziedzictwie, a wizyta w Toruniu nie może być pełna bez odwiedzin domu wybitnego polskiego astronoma, który lata dzieciństwa i młodości spędził właśnie w Toruniu.

Światowy Kongres Kopernikański złożony jest z kilku części. Inauguracja odbyła się w lutym w Toruniu. W dniach 24-26 maja miejscem obrad był Kraków. Spotkania kontynuowane były w Olsztynie w dniach 21-24 czerwca, a teraz w Toruniu – 12-15 września.

Toruńska część ŚKK zgromadziła historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki "zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze", a także astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych. Jest ona jednocześnie zakończeniem tego wielomiesięcznego wydarzenia.

Organizatorami kongresu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Celem wydarzenia jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością Mikołaja Kopernika oraz jego wpływu na rozwój nauki, kultury i sztuki.

W 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin słynnego astronoma oraz 480. rocznica jego śmierci. Senat ustanowił ten rok Rokiem Kopernika. (PAP)

Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

    Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

  • Fot. materiały prasowe

    Trzech badaczy laureatami Nagrody im. Witolda Lipskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera