Uczelnie i instytucje

Min. Czarnek: przeznaczamy 10 mln zł na Wschodnie Centrum Nauki i Robotyki w Politechnice Lubelskiej

Grudziądz, 15.09.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Tytus Żmijewski
Grudziądz, 15.09.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Tytus Żmijewski

Przeznaczamy 10 mln zł na Wschodnie Centrum Nauki i Robotyki w Politechnice Lubelskiej - poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Lublinie.

Szef MEiN uczestniczył w poniedziałek w inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Politechnice Lubelskiej w Lublinie, podczas której – razem z wiceministrem finansów Arturem Soboniem i wojewodą lubelskim Lechem Sprawką – wręczył władzom uczelni symboliczne czeki o łącznej wartości blisko 15 mln zł.

"Wiemy, że potrzebna jest robotyka na wysokim poziomie w politechnice" – uzasadnił minister Czarnek i poinformował o przeznaczeniu 10 mln zł na Wschodnie Centrum Nauki i Robotyki na Politechnice Lubelskiej.

Jak podano, dwa pozostałe czeki zostaną przeznaczone m.in. na zwiększenie subwencji, dodatki do wynagrodzeń dla pracowników, wsparcie konferencji i popularyzację nauki (2,7 mln zł), realizację zadania pn. "Platforma badawcza metod optymalizacji cyklu życia nowoczesnych pojazdów" (blisko 2 mln zł).

Minister powiedział o doskonałej współpracy ze wszystkimi lubelskimi uczelniami, a szczególnie z Politechniką Lubelską. Jako przykłady "dzielenia się osiągnięciami z innymi uczelniami" wskazał projekt Lubelskiej Unii Cyfrowej, w który wkład ma Politechnika Lubelska. "Z chęcią dalej będziemy ten projekt wspierać" – zapowiedział.

Minister przypomniał też o projekcie Politechniczna Sieć Via Carpatia, który "łączy trzy politechniki, studentów, naukowców" i "współpracę pomiędzy politechnikami ściany wschodniej podnosi na wysoki poziom".

Wiceminister Soboń zapowiedział "kolejną ważną dla politechniki inwestycję", która – jak dodał - będzie "fundamentem w zakresie rozwoju firm informatycznych, cyfrowych, cyberbezpieczeństwa, nowoczesnej gospodarki".

"Lublin potrzebuje dzisiaj dobrych miejsc pracy, ale potrzebuje przede wszystkim branż, które niosą za sobą wysoką produktywność, nowe rozwiązania technologiczne i rozwój dla innych dziedzin gospodarki. Taką niewątpliwie są usługi IT" – powiedział Soboń.

Jak powiedział rektor politechniki prof. Zbigniew Pater, rok akademicki 2023/2024 rozpoczyna ponad 7,1 tys. studentów, w tym blisko 2 tys. na pierwszym roku. W ub.r. naukowcy z politechniki otrzymali 95 decyzji o uzyskaniu patentów, do Urzędu Patentowego 175 wynalazków.

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej oraz działalności dydaktycznej i organizacyjnej. Następnie ślubowanie złożyli studenci oraz uczestnicy szkół doktorskich, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki.(PAP)

Piotr Nowak

pin/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera