Głowa z posągu Aleksandra Wielkiego znaleziona w Turcji

Zdjęcie poglądowe - marmurowe popiersie Aleksandra Wielkiego, British Museum. Źródło: Adobe Stock
Zdjęcie poglądowe - marmurowe popiersie Aleksandra Wielkiego, British Museum. Źródło: Adobe Stock

Głowę z posągu Aleksandra Wielkiego, starożytnego króla Macedonii, znaleziono w trakcie wykopalisk archeologicznych w miejscowości Konuralp, gmina Düzce, w Turcji.

Prace archeologów w Konurapl, gdzie znajdują się ruiny starożytnego bityńskiego miasta Prusias ad Hypium (Bitynia to historyczna kraina w Azji Mniejszej), trwają od czterech lat - przypomniała w informacji na stronach internetowych gmina Düzce.

Głowę odkryto w trakcie badań starożytnego teatru i przekazano ją do Muzeum w Konuralp, gdzie historycy i archeolodzy ustalili, że była ona częścią posągu Aleksandra Wielkiego.

Znalezisko ma ok. 23 cm. Aleksander Wielki przedstawiony jest z głęboko osadzonymi, skierowanymi w górę oczami, wykonanymi z marmuru, śladami wiertła na źrenicy i lekko otwartymi ustami. Jego długie, kręcone włosy sięgają szyi i - według badaczy - przypominają lwią grzywę. "Ten portret przedstawia typ włosów charakterystyczny dla Aleksandra Wielkiego" - podkreślono w opisie.

Odkrycie jest datowane na II w. n.e.

Miasto Prusias ad Hypium zostało podbite przez Rzymian w 74 roku p.n.e. Pod ich rządami rozkwitło - odwiedzali je nawet cesarze rzymscy, w tym Hadrian i Karakalla. W Konuralp znajduje się muzeum, w którym zobaczyć można eksponaty z czasów rzymskich.

Najbardziej widoczną pozostałością antycznego miasta jest starożytny teatr, najprawdopodobniej z II wieku n.e. Poza tym zachowały się pozostałości murów obronnych oraz południowa brama.

Miejscowość jest położona w odległości ok. 40 km od wybrzeża Morza Czarnego.

Zdjęcia z wykopalisk można zobaczyć tutaj. (PAP)

Magdalena Barcz

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozprzestrzenia się nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Rząd: liczba 100-latków rośnie nieprzerwanie od 54 lat; jest ich już ponad 95 tys.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera