GIS: oddanie narządów po śmierci to szansa na nowe życie nawet dla kilku osób

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Oddanie narządów po śmierci to szansa na nowe życie nawet dla kilku osób - wskazał w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny. 26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

GIS w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, który przypada 26 października, zwrócił uwagę, że oddanie narządów po śmierci to szansa na nowe życie nawet dla kilku osób.

"W niektórych przypadkach możesz również zostać żyjącym dawcą – oddając nerkę, fragment wątroby czy szpik kostny" - przypomniał.

Transplantacja (inaczej donacja, przeszczepienie) ma na celu przywrócenie niektórych funkcji ciała ludzkiego przez przeniesienie narządu, tkanki lub komórek od dawcy do ciała biorcy. To operacja polegająca na pobraniu narządu, tkanki lub komórek od dawcy i wszczepieniu go do organizmu biorcy. Przeszczep jest metodą ratowania życia osób ciężko chorych, które potrzebują zdrowego narządu.

W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to, że wszyscy jesteśmy potencjalnymi dawcami narządów po śmierci.

Jeden dawca może uratować nawet kilka osób, przekazując serce, płuca, wątrobę, nerki, trzustkę czy jelito cienkie.

Więcej informacji na temat transplantacji można znaleźć tutaj.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ godl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Toksykolog: niewłaściwie zastosowane środki gryzoniobójcze zmieniają dom w śmiertelną pułapkę

  • Fot. Adobe Stock

    Polscy naukowcy mają sposób na walkę z groźnym gronkowcem złocistym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera