Śląskie/ Wystawa sztuki i nauki pt. "Nowotwórczość" w gliwickiej onkologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowy Instytut Onkologii, dzięki połączeniu sztuki i nauki otworzył wystawę "Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki". W jej ramach odbyła się również konferencja popularnonaukowa.

Górnośląska Fundacja Onkologiczna przy wsparciu gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie otworzyła wystawę "Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki". Jej otwarcie odbyło się 7 listopada w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, w dzień 156. urodzin Skłodowskiej-Curie.

"Nowotwórczość to przestrzeń, w której spotyka się sztuka i nauka. Przestrzeń, w której komórki nowotworowe w niepowtarzalny sposób tworzą sztukę. Namnażające się komórki w ciele pacjenta przyjmują różne kształty i struktury, będąc w ciągłej przebudowie, reagując na różnorakie wpływy otaczającego środowiska" – podkreśliła w informacji prasowej fotografka mikroskopowa Małgorzata Lisowska, kuratorka wystawy "Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki".

Na wystawie zgromadzono autentyczne zdjęcia mikroskopowe komórek nowotworowych. Wykonały je przy użyciu mikroskopu konfokalnego naukowczynie Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach: dr hab. n. med. Natalia Vydra, dr n. med. Justyna Czapla, dr n. med. Magdalena Jarosz-Biej i dr n. med. Alina Drzyzga.

"Pragniemy, aby w tym powiązaniu sztuka stała się pomostem łączącym biologiczne i często abstrakcyjne aspekty nowotworzenia i onkologii z emocjonalnym i wyobrażeniowym wymiarem ludzkiego doświadczania. Wierzymy, że poprzez pryzmat mikroskopu, możemy przyczynić się do pogłębienia wiedzy, rozumienia i postrzegania świata w nowy sposób. Dzięki fotografii mikroskopowej możemy przyczynić się do zmniejszenia lęków i obaw związanych z tym, co nieznane, niepoznane" – powiedziała prezeska Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej dr n.med. Elżbieta Wojarska-Tręda.

Wystawa zdjęć mikroskopowych komórek nowotworowych ma na celu otworzenie dyskusji, jak wykorzystać zasoby nauki i sztuki na rzecz pacjenta onkologicznego.

"Każdy pacjent to inna historia, inny nowotwór, inna odpowiedź na leczenie i inne doświadczenie. Naukowcy i lekarze szukają rozwiązań, a artyści – nowych możliwości przedstawienia rzeczywistości, którą mogą podzielić się z odbiorcą" - podkreśliła Małgorzata Lisowska, która również jest pacjentką onkologiczną. "W przypadku wystawy +Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki+ naukowiec przyjmuje rolę artysty. W sposób przystępny przedstawia złożone zagadnienia biologii nowotworu. Prezentując swoją pracę – zdjęcia mikroskopowe różnych typów nowotworów – umożliwia zapoznanie się z zawiłą tematyką nowotworową i pomaga w jej zrozumieniu" – dodała.

Prof. Stanisław Szala - polski biolog, zmarły w 2018 r. - przez wiele lat swojej pracy w gliwickim Instytucie Onkologii obserwował komórki nowotworowe pod mikroskopem i inspirował się ich obrazami. Dla niego sztuka była formą ekspresji, źródłem spokoju i ukojenia.

"Nowotwórczość w wydaniu prof. Szali i autorek zdjęć mikroskopowych stanowi przykład połączenia nauki i sztuki w onkologii" – zaznaczyła Małgorzata Lisowska.

W ramach otwarcia wystawy odbyła się również konferencja popularnonaukowa, w której prelegentami będą przedstawiciele świata nauki i sztuki oraz organizacji pacjenckich.

Patronat honorowy nad wystawą i konferencją objęli Rzecznik Praw Pacjenta i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera