Historia i kultura

Szef MEiN powołał Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem im. Jana i Piotra Kochanowskich

Płaskorzeźba na zamojskiej kamienicy. Fot. Adobe Stock
Płaskorzeźba na zamojskiej kamienicy. Fot. Adobe Stock

Minister Przemysław Czarnek powołał państwową instytucję kultury - Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem im. Jana i Piotra Kochanowskich. Nowa instytucja ma się zajmować m.in. "popularyzacją dziedzictwa kulturowego".

Zarządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka "w sprawie utworzenia państwowej instytucji kultury – Instytutu Badań nad Renesansem i Barokiem" datowane na 3 listopada, zostało opublikowane 6 listopada. Siedzibą Instytutu - jak wskazano - jest Zamość. Zarządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Zgodnie z dokumentem, przedmiotem działania nowo powołanej instytucji jest "popularyzacja dziedzictwa kulturowego Pierwszej Rzeczypospolitej, w tym upowszechnianie badań naukowych z tego zakresu oraz wspieranie studiów nad kulturą staropolską", a także "wspieranie badań naukowych z zakresu literatury i kultury staropolskiej oraz upowszechnianie ich wyników". Zadaniem Instytutu jest też "wspieranie Akademii Zamojskiej w prowadzeniu badań naukowych w zakresie historii literatury polskiej i pedagogiki oraz działalności edukacyjnej i kulturalnej, związanych z przedmiotem działalności Instytutu".

Do działań powołanej przez ministra Czarnka instytucji należy także - jak wskazano - integracja krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego zajmującego się kulturą staropolską, zwłaszcza literaturą i kulturą renesansu i baroku, a także tworzenie, prowadzenie i rozwijanie baz danych związanych z przedmiotem działalności Instytutu.

Jak wskazano, "nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki". (PAP)

Paulina Kurek

pak/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera