Globalne badanie: uzależnienie od pracy uniwersalnym problemem na całym świecie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uzależnienie od pracy jest uniwersalnym problemem na całym świecie, a jego symptomy są bardzo podobne do siebie bez względu na kraj, kontynent czy kulturę – wynika ze wstępnych wyników globalnego badania przeprowadzonego z udziałem ponad 30 tys. osób z 88 krajów.

Badania przeprowadził międzynarodowy zespół pod kierownictwem polskich badaczy: dr Edyty Charzyńskiej, prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr. Pawła Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego (pisaliśmy o tym tutaj).

Naukowcy zakończyli etap zbierania danych (ankietę wypełniło ponad 30 tys. osób z 88 krajów na 6 kontynentach) i mają już wstępne wyniki.

„Uzależnienie od pracy to jedno z najważniejszych wyzwań psychologii organizacji i zdrowia publicznego w XXI wieku. Wstępne wyniki naszych badań wskazują, że jest ono uniwersalnym problemem, który przejawia się w bardzo podobny sposób we wszystkich krajach – od Stanów Zjednoczonych, przez karaibskie republiki, kraje Ameryki Południowej, Afrykę, Europę, Bliski i Daleki Wschód po Nową Zelandię na antypodach” – powiedziała w rozmowie z Nauką w Polsce dr Edyta Charzyńska, prof. UŚ.

Dodała, że o ile inne kompulsywne zachowania, takie jak np. problematyczne używanie portali społecznościowych, mają pewne tendencje do większego zróżnicowania kulturowego, o tyle obecne wyniki sugerują, że "symptomy uzależnienia od pracy są bardzo podobne do siebie bez względu na kraj, kontynent czy kulturę”.

Dr Paweł Atroszko przypomniał z kolei, że kluczem do badań obejmujących tak wiele krajów i kultur jest opracowanie takiego zestawu pytań diagnostycznych (w tym przypadku odnoszących się do kluczowych symptomów uzależnienia), aby były one podobnie interpretowane przez ankietowanych, niezależnie od miejsca zamieszkania.

„Ma to olbrzymie znaczenie dla dalszych analiz, gdyż jednym z celów projektu jest zrozumienie, jakie czynniki z poziomu makro (np. sytuacja socjoekonomiczna kraju, polityka w zakresie rynku pracy) i w jakim stopniu wpływają na to uzależnienie. Interesują nas również interakcje czynników makro z czynnikami z poziomu mezo (np. kultura organizacyjna w danej firmie) i mikro (np. osobowość)” – tłumaczył.

W ich ocenie to badanie „jest nie tylko największym w historii badaniem uzależnienia od pracy, ale też jednym z największych badań uzależnień behawioralnych porównującym tak wiele krajów”. „Jego wyniki mogą posłużyć do opracowania rekomendacji dla rządów dotyczących warunków pracy, tak aby minimalizować koszty ochrony zdrowia, społeczne i ekonomiczne związane z uzależnieniem od pracy i jego skutkami dla zdrowia i produktywności” – podkreślili polscy liderzy projektu.

Teraz naukowcy rozpoczęli pogłębione badania w Polsce, które, jak wskazali, mogą pomóc w oficjalnym rozpoznaniu uzależnienia od pracy jako problemu zdrowotnego. Polegają one na czterokrotnym badaniu tych samych osób co trzy miesiące. Celem badaczy jest zrozumienie dynamiki rozwoju uzależnienia od pracy, a w szczególności pogłębienie wiedzy na temat potencjalnego negatywnego wpływu tego uzależnienia na zdrowie, funkcjonowanie i produktywność.

W ankiecie mogą wziąć udział pełnoletnie osoby pracujące. Badani, którzy wypełnią ankietę we wszystkich czterech pomiarach, wezmą udział w losowaniu kart podarunkowych o wartości 200 zł każda oraz uzyskają użyteczne informacje zwrotne. Ankieta jest dostępna do końca grudnia.

Globalne badania uzależnienia od pracy („Global Research on Work Addiction”) prowadzone są w ramach projektu pt. „Rola czynników makro, mezo i mikro w uzależnieniu od pracy i w związanych z nim problemach zdrowotnych”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera