Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
01.12.2023 aktualizacja 01.12.2023

Podkarpackie/ Zmarł prof. Bolesław Fleszar, b. rektor Politechniki Rzeszowskiej i senator I kadencji

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W wieku 90 lat zmarł wieloletni nauczyciel akademicki Politechniki Rzeszowskiej, senator RP I kadencji prof. Bolesław Fleszar – poinformował w piątek rzecznik prasowy uczelni Damian Gębarowski.

Jak przypomniał rzecznik, Fleszar był m.in. kierownikiem Katedry Chemii Ogólnej i Elektrochemii Politechniki Rzeszowskiej oraz rektorem uczelni w latach 1981-1982. Został mu też przyznany doktor honoris causa Politechniki Rzeszowskiej.

„Odszedł od nas zasłużony i ceniony nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń studentów, znakomity naukowiec w dziedzinie chemii fizycznej, analitycznej i elektrochemii. Twórca rzeszowskiej naukowej szkoły elektrochemicznej, pierwszy Rektor Politechniki Rzeszowskiej wybrany w demokratycznych wyborach, senator I kadencji Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1989-1991” – napisał Gębarowski.

Fleszar w 1958 r. ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1966 uzyskał stopień doktora, a w 1972 habilitował się. Tytuł profesorski w zakresie nauk chemicznych otrzymał w 1996. Przez wiele lat związany był z PRz.

Od 1980 działał w NSZZ „Solidarność”, był m.in. wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Pamięci gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie. Natomiast od 1988 do 1990 zasiadał w Diecezjalnej Radzie Kultury. Z ramienia Komitetu Obywatelskiego zasiadał w Senacie I kadencji, w latach 1981-1982.

W latach 1981-1982 był został wybrany na rektora tej rzeszowskiej uczelni, został odwołany za działalność opozycyjną.

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Przez kilka lat związany był z Ligą Polskich Rodzin, był też członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

W 1995 r. za wybitne zasługi dla nauki polskiej i osiągnięcia w pracy dydaktycznej został odznaczony przez prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Natomiast W 2019 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za pracę naukowo-badawczą, dydaktyczną i społeczną, prezydent Andrzej Duda nadał mu Krzyż Oficerski tego orderu. Rok później został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

W 2018 otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024