Naukowiec z Krakowa stworzyła aplikację, która pomaga wybrać interesariuszy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dr Anna Sławik z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stworzyła aplikację webową MISS, która dostarcza wskazówek, w jaki sposób myśleć o interesariuszach i jak wybrać tych, na których warto skupić swoją uwagę i zasoby - poinformowała we wtorek uczelnia.

"Analiza interesariuszy to niezbędna kompetencja w profesjonalnym zarządzaniu firmą, projektem, instytucją publiczną czy organizacją non-profit. Dr Anna Sławik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie oraz najnowszą wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu, stworzyła aplikację webową MISS, która dostarcza wskazówki, w jaki sposób myśleć o interesariuszach i jak wybrać tych, na których warto skupić swoja uwagę i zasoby" - poinformowała we wtorek uczelnia.

MISS jest akronimem od Metodology of Identification of Strategic Stakeholders (pol. Metodologia identyfikacji strategicznych interesariuszy). Jak zwróciła uwagę uczelnia, to jedno z niewielu tego typu bezpłatnych narzędzi na rynku. Aplikacja została już przetestowana przez praktyków biznesu.

"Aplikacja w przystępny sposób prowadzi przez proces identyfikowania i priorytetyzacji interesariuszy, a także pozwala powiązać konkretnych interesariuszy z celami organizacji, aby lepiej zrozumieć otoczenie, w którym działa" - powiedziała Anna Sławik z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, cytowana w informacji prasowej.

Zdaniem naukowiec nowe narzędzie będzie szczególnie pomocne dla początkujących przedsiębiorców i startupów.

"W zasadzie są dwa czynniki warunkujące powodzenie startupów: pomysł biznesowy i wsparcie interesariuszy. Przy czym ten drugi ma decydujące znaczenie dla sukcesu firmy w długim okresie" - oceniła Sławik.

Prototyp aplikacji webowej został sfinansowany ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" w Uniwersytecie Jagiellońskim, a jej wersja przedwdrożeniowa ze środków Centrum Transferu Technologii CITTRU.

Aplikacja jest dostępna na stronie miss.uj.edu.pl. (PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.06.2018. Zakład Produkcyjny PKN Orlen w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

    Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki

  • Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

    Naukowiec ze Szczecina opatentował termoodporną taśmę o właściwościach biobójczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera