Nauka dla Społeczeństwa

27.02.2024
PL EN
07.12.2023 aktualizacja 07.12.2023

Szef MEiN: skierowałem do kancelarii premiera projekt ustawy w sprawie wolności akademickiej

07.12.2023. Minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki na konferencji prasowej w siedzibie MEiN w Warszawie.  PAP/Marcin Obara 07.12.2023. Minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki na konferencji prasowej w siedzibie MEiN w Warszawie. PAP/Marcin Obara

Skierowałem do kancelarii premiera projekt ustawy, który odnosi się do wolności akademickiej; kwestie światopoglądowe nie będą mogły być podstawą wydania odmowy udzielenia zgody na zorganizowanie wydarzenia przez rektora uczelni - poinformował w czwartek szef MEiN Krzysztof Szczucki.

Minister edukacji i nauki przekazał na konferencji prasowej w Warszawie, że w czwartek skierował do kancelarii premiera projekt ustawy w sprawie wolności akademickiej.

"Projekt ustawy skierowałem dzisiaj do pana premiera, do kancelarii premiera z wnioskiem, żeby na jutrzejszym posiedzeniu Rady Ministrów właśnie ten projekt był dyskutowany, był przyjęty i skierowany do parlamentu" - powiedział Szczucki.

Dodał, że projekt odnosi się do "wolności akademickiej i naukowej". "Od czasu do czasu spotykamy się niestety z takimi zjawiskami w różnych placówkach, na różnych uniwersytetach, uczelniach wyższych, szkołach, kiedy to z różnych powodów odmawia się lub odwołuje się określone wydarzenia naukowe lub zmienia się program wydarzeń naukowych pod wpływem krytyki, która nie ma podstaw naukowych a światopoglądowe" - powiedział Szczucki.

Podkreślił, że projekt ustawy "ma pomóc wspólnocie uniwersyteckiej i rektorowi w tym, aby nie dochodziło do naruszania owych wolności, żeby uniwersytet był świątynią wolności słowa, swobody wymiany poglądów i dyskusji".

"Kwestie światopoglądowe nie będą mogły być podstawą wydania odmowy udzielenia zgody na zorganizowanie konferencji, spotkania, wydarzenia naukowego przez rektora uczelni" - powiedział minister.

Wskazał, że proponowane przepisy zakładają: szerszy katalog wartości podstawy systemu, gwarancje swobodnego wyrażania poglądów podczas wydarzeń o charakterze akademickim oraz utworzenie dwóch specjalnych komisji odwoławczych - uczelnianej i komisji działającej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW).

Jak mówił minister, uczelniana komisja odwoławcza będzie powoływana przez senat uczelni na wewnętrznych zasadach, przy czym założenie jest takie, że mają w niej zasiadać pracownicy naukowi ze stopniem co najmniej doktora.

Specjalna komisja odwoławcza przy RGNiSW będzie składała się z siedmiu członków: trzech wskazanych przez RGNiSW, po jednym wskazanym przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Krajową Reprezentację Doktorantów oraz dwóch wskazanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa i nauki.

"Te osoby poza wskazanymi przez Krajową Reprezentację Doktorantów i parlament studentów będą musiały być pracownikami naukowymi ze stopniem co najmniej doktora" - zaznaczył Szczucki.

Komisja uczelniana będzie miała 14 dni na rozpatrzenie skargi, w przypadku gdy jej nie rozpatrzy lub rozpatrzy ją w sposób niezgodny z wnioskiem osoby, która się do niej zwróciła, to będzie można zwrócić się ze sprawą do komisji odwoławczej przy RGNiSW.

Minister podkreślił, że projekt ustawy jest bardzo potrzebny i daje możliwość bronienia swoich praw. "Jutro na Radzie Ministrów będę ten projekt przedstawiał z nadzieją, że zostanie przez Radę Ministrów przyjęty skierowany do Sejmu" - powiedział.

Wcześniej szef MEiN wręczył nagrody dla młodych naukowców. Jak mówił, tradycja i nowoczesność dobrze oddają właściwe podejście do obszaru nauki. "Tradycja, bo przecież uniwersytet, badania naukowe to nie jest zjawisko nowe, to jest zjawisko sięgające swoimi początkami w jakimś sensie do Starożytności, ale początek rozwój w tej idei uniwersytet miał w okresie Średniowiecza" - powiedział Szczucki.

Jak dodał, ideą uniwersytetu to wolność akademicka w wyrażaniu opinii. "Uniwersytet to także spór o prawdę, o poszukiwanie prawdy, o odpowiedzi na pytania fundamentalne i zasadnicze" - podkreślił Szczucki.

Z kolei nowoczesność, zdaniem ministra, oznacza mądre otwieranie się na to, co nowe.

Szef MEiN pogratulował i podziękował laureatom osiągnięć naukowych i badawczych, życząc im dalszych sukcesów.(PAP)

Nauka w Polsce, Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024