Uczelnie i instytucje

Katowice/ Śląski Uniwersytet Medyczny przejmie budynki po szpitalu MSWiA

Fot. materiały prasowe Śląski Uniwersytet Medyczny
Fot. materiały prasowe Śląski Uniwersytet Medyczny

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach przejmie budynki, w których dotychczas działał szpital MSWiA. W czwartek podpisano porozumienie, następnie zostaną ustalone warunki i zasady oddania uczelni do używania nieruchomości położonych w Katowicach przy ul. Kilińskiego i Głowackiego.

W czwartek, w rektoracie uczelni przy ul. Poniatowskiego, podpisano porozumienie intencyjne między miastem Katowice, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

"Szpital MSWiA przeniósł się do nowej siedziby po dawnym prywatnym szpitalu przy ul. Ceglanej. Mając na uwadze bliskość siedziby Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i fakt, że szkoli on przyszłe kadry medyczne, przekazanie budynków uczelni jest rzeczą naturalną. Wierzę, że ten ruch przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia studentów kierunków medycznych" – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa cytowany w informacji prasowej.

Budynki szpitala MSWiA znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie rektoratu uczelni. Po wygaszeniu działalności, nieruchomości powinny trafić do zasobów Skarbu Państwa. ŚUM złożył wniosek o nabycie nieruchomości w drodze darowizny.

"To jest dla nas bardzo ważny moment, gdyż podpisanie porozumienia intencyjnego daje możliwość uczelni rozwinięcia się i zbudowania siedziby uczelni z prawdziwego zdarzenia. Pozyskanie budynków pozwoli na stworzenie sali konferencyjnej, centrum kreatywności. Będzie to przestrzeń wykorzystywana zarówno przez pracowników naukowych uniwersytetu, jak i studentów" – podkreślił rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Po podpisanym porozumieniu mają zostać ustalone warunki i zasady oddania uczelni nieruchomości. Dodatkowe budynki mają wspomóc rozwój uczelni, a tym samym wzmocnić rolę Katowic jako istotnego ośrodka akademickiego.

Urząd Miasta Katowice przypomina, że 17 sierpnia 2023 roku w budynku urzędu również podpisano umowę. Dotyczyła ona sprzedaży nieruchomości po dawnym Szpitalu GeoMedical. Prezydent Miasta, wykonujący zadania administracji rządowej, zakupił na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość od dwóch spółek – CMC "GEO PROJEKT 2" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie oraz CM "GEO PROJEKT 3" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie. Jednocześnie nieruchomość została oddana w użyczenie na rzecz SP ZOZ MSWiA – z przeznaczeniem na cele statutowe szpitala.

"Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że szpital MSWiA rozpoczął swoją działalność w nowym miejscu. Jesteśmy tam już ponad miesiąc. Przenieśliśmy działalność medyczną. Bardzo się cieszymy, że nasze dotychczasowe miejsce będzie służyło Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu" – zaznaczył dyrektor szpitala MSWiA dr n. med. Piotr Grazda.(PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera