UE/ Komisja Europejska proponuje obniżenie poziomu ochrony wilków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wilki mogą stracić status gatunku ściśle chronionego, jeśli UE przyjmie propozycję Komisji Europejskiej rozluźniającą obowiązujące w tej kwestii zasady. Powodem inicjatywy KE jest rosnąca w Europie populacja tych drapieżników i stwarzane przez nie zagrożenie.

Status "ściśle chroniony" na mocy Konwencji berneńskiej o ochronie dzikiej fauny i flory oraz siedlisk przyrodniczych chroni wilki przed celowym polowaniem lub chwytaniem, chyba że stanowią one poważne zagrożenie dla zwierząt gospodarskich lub zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. Gdyby status ten został obniżony do "chronionego", wilki straciłyby tę ochronę.

Zgodnie z szacunkami KE, na terenie Unii Europejskiej żyje obecnie około 20,3 tys. wilków. Zeszłoroczne szacunki wskazywały na 19,4 tys. Dla porównania, w 2012 roku Wspólnotę zamieszkiwało ok. 11,1 tys. tych drapieżników. Wilki żyją we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem Irlandii, Cypru i Malty, a stada rozrodcze znajdują się w 23 krajach. (PAP)

asc/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Apel o zrozumiałe streszczenia recenzowanych artykułów medycznych

  • Adobe Stock

    ECDC: komary przenoszące choroby tropikalne rozprzestrzeniają się w całej Europie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera