Smartwatche mogą wcześnie wykrywać chorobę Parkinsona

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Inteligentne zegarki mogą być wykorzystywane do wczesnego wykrywania choroby Parkinsona – informuje pismo „Nature Medicine”.

Mózgi osób z chorobą Parkinsona ulegają uszkodzeniu w ciągu wielu lat. Typowe objawy parkinsonizmu to mimowolne drżenie, powolne ruchy oraz sztywność i nieelastyczność mięśni. Zanim jednak choroba zostanie rozpoznana, wiele komórek mózgowych ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Naukowcy z UK Dementia Research Institute przy Cardiff University wykorzystali sztuczną inteligencję do przeanalizowania danych pochodzących od 103 712 użytkowników smartwatchy. Śledząc prędkość poruszania się tych osób w ciągu jednego tygodnia (między 2013 a 2016 rokiem), byli w stanie przewidzieć, u której z nich rozwinie się choroba Parkinsona – nawet na siedem lat przed wystąpieniem objawów.

W porównawczej analizie danych uwzględniono wiele różnych rodzajów zaburzeń, w tym neurodegeneracyjne, chorobę zwyrodnieniową stawów i inne zaburzenia ruchowe. Autorzy mają nadzieję, że w przyszłości można będzie wykorzystać smartwatche jako tanie i niezawodne narzędzie do badań przesiewowych (obecnie około 30 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii korzysta z takich urządzeń). Zwracają jednak uwagę, że potrzebne są dalsze badania, porównujące te odkrycia z innymi danymi zebranymi na całym świecie.

Według kierującej badaniami dr Cynthi Sandor, wykorzystanie smartwatchy mogłoby przynieść poprawę rekrutacji do badań klinicznych, jak i umożliwić pacjentom dostęp do leczenia na wcześniejszym etapie (kiedy stanie się ono dostępne).(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera