Fot. materiały prasowe NCBJ

Najszybszy znany rozpad alfa ze stanu podstawowego

Po raz pierwszy bezpośrednio zaobserwowano rozpad alfa telluru-104. Jądro to rozpada się w czasie około 7 nanosekund, a wynik opublikowany w „Nature” pomaga zrozumieć, jak w jądrze atomowym tworzy się cząstka alfa. W pracach międzynarodowego zespołu uczestniczył doktorant NCBJ.

  • 05.08.2025. Model reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. PAP/Piotr Nowak
    Technologia

    70 lat polskiej atomistyki: od Instytutu Badań Jądrowych do MARII i superkomputerów

    Siedemdziesiąt lat temu Polska wkroczyła w erę atomu, powołując do życia Instytut Badań Jądrowych (IBJ). To wydarzenie zapoczątkowało dekady innowacyjnych badań w dziedzinie fizyki jądrowej. Rocznicę tę świętują podczas środowego seminarium w Warszawie główni spadkobiercy i kontynuatorzy misji IBJ: Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Fizyka jądrowa dla społeczeństwa - tematem kolejnego wykładu z cyklu "Zapytaj fizyka"

    Fizyka jądrowa dla społeczeństwa jest tematem kolejnego wykładu z cyklu "Zapytaj fizyka". W piątek 16 maja dr Iain Darby wygłosi wykład pt. "Nuclear Science to Benefit Society".

  • Fot. Adobe Stock

    Fizycy z UJ w międzynarodowym zespole badającym właściwości jąder atomowych

    Fizycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych i Ukrainy zbadają właściwości sił działających między składnikami jąder atomowych. Wyniki ich pracy mogą mieć znaczenie dla lepszego zrozumienia procesów w energetyce jądrowej – przekazała uczelnia.

  • Atomkraftwerk Tihange, Belgia, Adobe Stock
    Świat

    Belgia emituje coraz więcej CO2 z powodu zamykania reaktorów jądrowych

    Belgia wyemitowała o 13 procent więcej CO2 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy niż w tym samym okresie ubiegłego roku - pisze "De Standaard" w poniedziałek, powołując się na badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Gandawie. Zamknięcie reaktorów jądrowych Doel 3 i Tihange 2 jest przyczyną wyraźnego wzrostu.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Pierwszy „rentgen” pojedynczego atomu

    Po raz pierwszy udało się dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu zbadać pojedynczy atom i jego stan chemiczny. Daje to naukowcom zupełnie nowe możliwości – informuje “Nature”.

  • Fot. Fotolia
    Popularyzacja

    #Zapytajnaukowca: Jak powstają atomy? Jak powstaje metal?

    Atomy najlżejszych pierwiastków – w tym wodoru i helu - powstały w większości po Wielkim Wybuchu, kiedy Wszechświat stygł i cząstki łączyły się ze sobą. A atomy pierwiastków cięższych – m.in. złota - powstają ciągle w gwiazdach i w wybuchach supernowych – odpowiada prof. Grzegorz Wrochna z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

  • Fot. Fotolia

    Epoka atomowa - początkiem antropocenu

    Datę pierwszego testu jądrowego należy uznać za datę rozpoczęcia antropocenu, czyli obecnej epoki geologicznej zdominowanej działalnością człowieka. Swoją propozycję międzynarodowa grupa naukowców przedstawiła w "Quaternary International".

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera