Fot. Adobe Stock

Białystok/ Naukowcy opracowali produkty prozdrowotne dla osób z insulinoopornością i zaburzeniami metabolicznymi

Trzy receptury na bazie roślin - koktajl, zupę i przekąskę o potwierdzonych badaniami właściwościach prozdrowotnych dla pacjentów z insulinoopornością i zaburzeniami metabolicznymi - opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Woda gazowana nieznacznie pobudza metabolizm

    Woda gazowana może nieznacznie wpływać na metabolizm i obniżać poziom cukru we krwi, ale efekt ten jest bardzo niewielki i nie spowoduje rzeczywistej utraty wagi – wynika z analizy, którą publikuje czasopismo „BMJ Nutrition Prevention & Health”.

  • 24.03.2026. Pierwsze w Polsce komory metaboliczne uruchomione w Ośrodku Wsparcia Badań Klinicznych w Białymstoku, 24 bm. Komory będą wykorzystywane do badań nad zaburzeniami metabolizmu, np. cukrzycą czy otyłością. (amb) PAP/Artur Reszko
    Zdrowie

    Białystok/ Komory metaboliczne w UMB pomogą m.in. w badaniach nad lekami

    W badaniach nad lekami na cukrzycę czy otyłość, nad wpływem diety i ruchu na zdrowie będą pomagać dwie komory metaboliczne w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB). To pierwsze takie urządzenia w Polsce.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania: odstawienie nowej generacji leków na cukrzycę wywołuje szkodliwy dla serca „wstrząs metaboliczny”

    Nowej generacji leki na cukrzycę, tzw. analogi GLP-1, znacząco zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jednak po ich odstawieniu dochodzi w organizmie do „wstrząsu metabolicznego”, a ryzyko sercowo-naczyniowe powraca do punktu wyjścia – wykazały najnowsze badania.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Już 30 minut mniej siedzenia poprawia metabolizm

    Ograniczenie siedzenia już o pół godziny dziennie zwiększa zdolność organizmu do spalania tłuszczów - wykazali badacze z Finlandii. Szczególnie duże korzyści odnoszą osoby mało aktywne oraz zagrożone chorobami serca i cukrzycą.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Polscy naukowcy testują, jak bez leków powstrzymać starzenie, zredukować otyłość i poprawić zdrowie metaboliczne

    Ruszyło duże badanie mające sprawdzić, czy dieta przeciwzapalna bogata w kwasy omega-3 i trening aerobowo-oporowy mogą skutecznie poprawić zdrowie metaboliczne, ograniczyć otyłość i stan zapalny, a także spowolnić starzenie biologiczne.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie

    Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych – informuje pismo „Scientific Reports”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Pobyt na dużej wysokości zmienia metabolizm organizmu

    Gdy myszy są przez dłuższy czas wystawione na niski poziom tlenu, podobny do tego, jaki występuje na wysokości 4500 metrów, ich metabolizm ulega zmianie – informuje pismo „Cell Metabolism”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Bezruch i cukier bardziej szkodzą mężczyznom

    Już krótkotrwałe ograniczenie ruchu i zwiększenie spożycia cukru pogarsza metaboliczne parametry i działanie tętnic, przy czym szczególnie cierpią mężczyźni. To wynik badania z udziałem młodych i zdrowych ochotników.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Metabolizm steruje zdrowiem mózgu

    Zaburzenia metaboliczne związane z otyłością mają związek ze zmianami w mózgu, stanowiącymi wczesne czynniki ryzyka rozwoju demencji – informuje pismo „Diabetes, Obesity and Metabolism”.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Ekspertki: najgroźniejsze kłamstwa medyczne ubierają się w kostium prawdy

  • Zdobywczyni grantu ERC: system prawny wymaga rekonstrukcji pod kątem kobiet i mniejszości

  • Historyczne rekordy i sterowanie pogodą, czyli dezinformacja w związku w upałami

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Europejska fala upałów najgorętsza i najbardziej wilgotna w historii

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera