25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.
Wspieranie udziału polskich instytucji w przyszłych misjach kosmicznych oraz promocja osiągnięć polskiego sektora kosmicznego – to niektóre z zadań Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego powołanego w czwartek, w pierwszą rocznicę startu polskiej misji IGNIS.
W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.
Od touru Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego po uczelniach, przez list intencyjny ws. budowy ośrodka ESA w Polsce, po napięcia na linii polski astronauta – prezes POLSA; w ciągu ostatniego roku misja IGNIS była jednym z głównych punktów odniesienia dla wydarzeń i debat w polskim sektorze kosmicznym.
Choć Polska zdała egzamin z przygotowania samej misji, to nie wykorzystała jej potencjału edukacyjnego po powrocie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Ziemię – ocenił prof. Grzegorz Wrochna. W czwartek 25 czerwca minie rok od wylotu pierwszego polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.
Zmodyfikowane genetycznie drożdże z genem niesporczaka dobrze poradziły sobie na niskiej orbicie okołoziemskiej, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) – uważają twórcy eksperymentu Yeast TardigradeGene.
Polski komputer LeopardISS pomyślnie przeszedł testy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Urządzenie zaprojektowane przez gliwicką firmę KP Labs pozwoliło na sprawdzenie algorytmów autonomicznej nawigacji oraz analizy parametrów gleby bezpośrednio na orbicie – poinformowała PAP Julia Marushchak z KP Labs.
Sukces misji IGNIS, w ramach której na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) trafiło 13 polskich eksperymentów, pokazał wysokie kompetencje krajowych inżynierów i naukowców – oceniła dr Aleksandra Bukała, kierownik misji IGNIS.
Misja IGNIS oraz zwiększenie polskiej składki do ESA dały impuls do rozwoju branży kosmicznej w Polsce. Liczba polskich podmiotów zainteresowanych współpracą z ESA wzrosła z około 460 do ponad 600 - powiedziała PAP Kinga Gruszecka, prezeska Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (SPPSK).