Fot. Adobe Stock

Kontakt z naturą szczególnie ważny dla niezamożnych

Regularne wizyty na łonie przyrody poprawiają stan psychiki, przy czym największą różnicę widać u osób niezamożnych. Ważne jest jednak aktywne korzystanie z natury; nie wystarczy tylko jej obecność w pobliżu domu.

  • Źródło: Adobe Stock
    Człowiek

    Badanie: przebywanie w naturze może pomóc w poprawie samopoczucia psychicznego seniorów

    Przebywanie w naturze może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne osób starszych - jest związane z niższym ryzykiem odczuwania stresu i wyższym poczuciem zadowolenia wśród osób starszych - wynika z badań polskich naukowców.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Kontakt z naturą pomaga zaakceptować swój wygląd

    Regularny kontakt z przyrodą sprawia, że mamy więcej akceptacji dla tego, jak wygląda nasze ciało – wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Anglia Ruskin University i opublikowanej w piśmie „Ecopsychology”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Pobyt blisko natury poprawia samopoczucie nastolatków

    Spacer po parku lub zwykłe wyjście na zewnątrz - tyle wystarczy, aby młodzież poczuła się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Promowanie tego typu aktywności może pomóc utrzymać dobre samopoczucie wśród nastolatków i młodych dorosłych - informują badacze z University of Michigan.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Już 20-minutowy kontakt z naturą obniża poziom stresu

    Niespełna półgodzinny spacer lub po prostu przebywanie na łonie natury przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu kortyzolu w organizmie – wynika z badania zamieszczonego na łamach „Frontiers in Psychology”.

  • Las w Borach Tucholskich, fot. Agata A. Konczal

    Czego oczekujemy od lasu

    Las to nie tylko przyroda, ale także miejsce pracy, rekreacji i turystyki. Badania antropologiczne prowadzone w Borach Tucholskich - największym leśnym kompleksie w Polsce oraz w Bieszczadach Wschodnich - pokazały, że "las" jest kategorią wieloznaczną, a jego definicja zależy od tego, jak rozumiemy naturę i czego od niej chcemy.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Podziwianie natury sprawia, że chętniej pomagamy innym

    Doświadczenia, które sprawiają, że odczuwamy podziw i szacunek do otaczającego świata, wzmacniają nasz altruizm - przekonują badacze, których wnioski ukazały się w "Journal of Personality and Social Psychology".

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Podziwianie natury sprawia, że chętniej pomagamy innym

    Doświadczenia, które sprawiają, że odczuwamy podziw i szacunek do otaczającego świata, wzmacniają nasz altruizm - przekonują badacze, których wnioski ukazały się w "Journal of Personality and Social Psychology".

  • Fot. Fotolia

    Mieszanka olejów może obniżyć ciśnienie i poziom cholesterolu

    Zastąpienie niezdrowych tłuszczów mieszanką oleju sezamowego i oleju z otrąb ryżowych może pomóc obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom złego cholesterolu - informują naukowcy, którzy zaprezentowali swoje wnioski na sesjach naukowych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących nadciśnienia. Odbywają się one w Waszyngtonie w dniach 19 - 22 września.

  • Fot. Fotolia

    Jesteśmy z natury dobrzy

    Naszym pierwszym odruchem jest współpraca, a nie egoistyczne zachowanie - przekonują amerykańscy naukowcy. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera