Fot. Krzesimir Tomaszewski

Polarnik: niedźwiedzie polarne wyznaczają rytm wyjść w teren

Niezależnie, czy chodzi o dłuższą wyprawę na lodowiec, pomiary w „ogródku meteorologicznym” czy spacer – rytm wyjść w teren wyznaczają nam niedźwiedzie polarne – powiedział PAP Krzesimir Tomaszewski, polarnik i kierownik aktualnej wyprawy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Polarnik: na Svalbardzie niedźwiedź jest niemal codziennym partnerem prac w terenie

    Na Svalbardzie niedźwiedź polarny jest niemal codziennym partnerem prac w terenie – opowiada polarnik dr Dariusz Ignatiuk. Jeszcze przed kilkunastu laty w okolicy Polskiej Stacji Polarnej Hornsund notowano około 100 niedźwiedzi rocznie.

  • Źródło: Adobe Stock
    Świat

    Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

    Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Polarnym niedźwiedziom szkodzi długie lato

    Żywiące się głównie fokami polarne niedźwiedzie w czasie długiego lata mają duże problemy ze znajdowaniem pożywienia. To wynik obserwacji 20 osobników, z których niemal wszystkie w okresach bez lodu bardzo słabo sobie radziły.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ślady DNA na śniegu pozwolą policzyć niedźwiedzie

    DNA pobrane z tropu, jaki zostawił na śniegu niedźwiedź polarny może pomóc w monitorowaniu populacji tych zagrożonych zwierząt – informuje pismo „Frontiers in Conservation Science”.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Niedźwiedzie polarne czasami zabijają morsy kamieniami lub bryłami lodu

    Uważane dawniej za mit opowieści Inuitów o białych niedźwiedziach używających kamieni lub dużych kawałków lodu do polowania na morsy mogą być prawdziwe – informuje pismo “Arctic”.

  • Źródło: Fotolia
    Świat

    Do roku 2100 może już nie być niedźwiedzi polarnych

    Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne kroki przeciwdziałające zmianom klimatycznym niedźwiedzie polarne mogą wyginąć przed rokiem 2100 – ostrzega pismo „Nature Climate Change”.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    27 lutego - Dzień Niedźwiedzia Polarnego

    Na świecie jest już tylko 22-31 tys. niedźwiedzi polarnych. Głównym zagrożeniem dla tych zwierząt są aktualnie zmiany klimatu, przez które gwałtownie zmniejsza się ich obszar do życia. 27 lutego obchodzimy Dzień Niedźwiedzia Polarnego.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Niedźwiedzie polarne potrzebują więcej energii niż szacowali biolodzy

    Aby móc wyżyć z polowania, niedźwiedzie polarne potrzebują więcej energii niż wcześniej przypuszczali biolodzy. Gatunek jest bliższy wyginięcia niż się wydawało – informuje „Science”.

  • Świat

    Niedźwiedzie polarne w Arktyce już odczuwają efekt cieplarniany

    Lód w Arktyce topi się na wiosnę szybciej, i przyrasta pod koniec jesieni wolniej niż dotąd. Wszystkie grupy niedźwiedzi polarnych żyją na terenach objętych tym niekorzystnym dla nich procesem - dowodzą amerykańscy naukowcy, powołując się na dane satelitarne.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera