Fot. Depositphotos/ Źródło IChF PAN

IChF PAN: po udarze mózg uruchamia własne systemy ratunkowe

Po udarze mózg uruchamia własne mechanizmy łatania uszkodzonych naczyń. Niewielka populacja uśpionych komórek zaczyna przemieszczać się z opon mózgowych w kierunku uszkodzonej kory mózgu - pokazuje nowe badanie z udziałem dr. Marcina Tabaki z Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER).

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Badania: ciężkie udary mózgu związane z trzema głównymi przyczynami, którym można zapobiec

    Głównymi przyczynami ciężkich udarów mózgu są nadciśnienie, palenie tytoniu oraz migotanie przedsionków - wykazały międzynarodowe badania, którymi objęto także Polskę. Na wszystkie te przyczyny mamy wpływ, przez co możemy zapobiec udarowi - przekonują autorzy tej analizy.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia

    Ze względu na skład fizykochemiczny, "polski smog” jest szczególnie niebezpieczny dla układu krążenia, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu – powiedział PAP kardiolog dr hab. Łukasz Kuźma. Jego zdaniem jest to nasz "nowy, niechlubny produkt regionalny".

  • fot. Piotr Falkowski/Łukasiewicz-PIAP
    Technologia

    Sprawność po udarze dzięki egzoszkieletowi kończyny górnej

    Dla osób po udarze, wypadkach lub z chorobami nerwowo-mięśniowymi - egzoszkielet rehabilitacyjny ręki wydrukowany w 3D pomoże ćwiczyć ruchy stawów barkowego i łokciowego. Do automatycznej analizy błędów pacjenta inżynierowie, programiści i fizjoterapeuci wykorzystają sztuczną inteligencję.

  • Źródło: Adobe Stock
    Zdrowie

    Wirtualna rzeczywistość wykorzystana w rehabilitacji pacjentów po udarze

    Aplikacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość mogą być pomocne w terapii i rehabilitacji osób po udarze mózgu. Naukowcy z Wydziału Mechatroniki PW stworzyli trzy tego typu rozwiązania przeznaczone dla pacjentów z różnym komplikacjami poudarowymi.

  • Schemat serca - obraz wygenerowany przy pomocy AI, źródło - Adobe Stock
    Zdrowie

    Prof. Hołda: odkrycie znaczenia kieszonki przegrodowej jest ważne, choć nie jest nowe

    Odkrycie, że na ryzyko udarów niedokrwiennych mózgu wpływa lewostronna kieszonka przegrodowa, którą posiada 50 proc. społeczeństwa, jest ważne, ale nie jest nowe - mówi PAP jego autor prof. Mateusz Hołda. Najważniejsze informacje na ten temat jego zespół publikował już kilka lat temu, ale badania nadal się toczą.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Polski pomysł, jak zablokować rozwój padaczki po udarze lub urazie

    Naukowcy z Polski wiedzą, jak farmakologicznie zatrzymać proces prowadzący do powstania padaczki pourazowej i poudarowej. Może w tym pomóc specyfik terapii przeciwnowotworowej, który już wcześniej trafił do badań klinicznych.

  • Zdrowie

    Nowa metoda leczenia udarów opracowana na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

    Dzięki pracom zespołu prof. Bartosza Karaszewskiego, kierownika Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstała nowatorska metoda leczenia udarów niedokrwiennych. Z powodzeniem przetestowano ją już u jednego z pacjentów - ustąpiły u niego wszystkie objawy.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera