Nowa metoda leczenia udarów opracowana na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Dzięki pracom zespołu prof. Bartosza Karaszewskiego, kierownika Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstała nowatorska metoda leczenia udarów niedokrwiennych. Z powodzeniem przetestowano ją już u jednego z pacjentów - ustąpiły u niego wszystkie objawy.

„U pierwszego na świecie pacjenta leczonego zaproponowanym przez nas schematem, uzyskaliśmy ustąpienie wszystkich objawów ostrego udaru mózgu, które uwzględnia tzw. skala NIHSS” - powiedział prof. Karaszewski.

„Jeśli badania wykażą skuteczność, każdego roku do normalnej albo prawie normalnej aktywności życiowej po udarze mózgu powracać będą dodatkowo dziesiątki, a może nawet setki osób w skali takiego kraju jak nasz, a zapewne w takim przypadku standardy te zaimplementowałyby także towarzystwa międzynarodowe” - twierdzi specjalista, cytowany w komunikacie uczelni.

Jak wyjaśniają badacze, udar mózgu to główna przyczyna niepełnosprawności wśród dorosłych oraz jedna z głównych przyczyn śmierci. Znaczna większość, bo aż 85 proc. to przy tym udary niedokrwienne, w których dochodzi do silnego zwężenia lub nawet zamknięcia tętnicy.

„Odjęło mi mowę, zacząłem bełkotać, miałem trudności z utrzymaniem równowagi, twarz mi się wykrzywiła. Chciałem coś mówić, ale było mi bardzo trudno. Powiedziałem tylko ‘karetkę’. Doktor, który mnie przyjmował, zaproponował leczenie w ramach testowanej terapii dla takich pacjentów jak ja. Gdy to usłyszałem, nie miałem wątpliwości, chciałem wrócić do pracy, być samodzielny. Kiedy doktor zaproponował udział w badaniu, wiedziałem, że to szansa" – opowiada pan Edward, uczestnik badania klinicznego, któremu gdańscy lekarze uratowali zdrowie.

Leczenie opracowane w ramach programu STROACT obejmuje nowoczesną farmakoterapię stosowaną przy zamknięciu małych lub średnich tętnic u osób przyjmujących na stałe leki przeciwzakrzepowe.

Jak tłumaczą specjaliści, właśnie u takich osób najczęściej dochodzi do udaru, a jednocześnie najtrudniej jest im pomóc.

Naukowcy z GUMed pracują jeszcze nad projektem WAKE-IN, w której badają inną, tym razem inwazyjną metodę leczenia udaru. Nowego typu trombektomia mechaniczna, w której fizycznie usuwa się skrzep z tętnicy ma być testowana u pacjentów z zakrzepem dużej tętnicy prowadzącej krew do mózgu, u których jednak nie można użyć dzisiejszych metod.

Oba programy uzyskały finansowanie z Agencji Badań Medycznych na łączną kwotę ponad 30 mln zł.

Więcej informacji: https://gumed.edu.pl/68968.html

PAP - Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lekarz: już dziś powinniśmy myśleć o sobie na starość

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wirusy i bakterie nie mają wakacji, niektórym z nich sprzyjają wysokie temperatury

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera