Fot. Adobe Stock

Polskie eksperymenty na ISS - podpisano siedem kontraktów

Polskie instytucje i firmy przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała siedem kontraktów na ich realizację - podano we wtorek w komunikacie Ministerstwa Rozwoju Technologii i Polskiej Agencji Kosmicznej.

  • Chorzów, 10.03.2024. Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański pozuje do wspólnego zdjęcia po gali finałowej LXVII Olimpiady Astronomicznej i konkursu Direction: Space w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. PAP/Michał Meissner
    Kosmos

    Uznański: polska misja kosmiczna daje możliwość realizacji badań na orbicie

    Dzięki polskiej misji kosmicznej, mamy możliwość realizowania badań naukowych na orbicie - powiedział PAP Sławosz Uznański, kandydat do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

  • ISS. Źródło: Adobe Stock
    Kosmos

    18 polskich eksperymentów z szansą na realizację na ISS

    Na wstępnej liście eksperymentów do realizacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) znalazło się 18 propozycji zgłoszonych przez polskie uczelnie, instytucje i spółki. To szansa na unikalne badania w warunkach mikrograwitacji, choć nie ma gwarancji, że wszystkie zostaną przeprowadzone w ramach misji Sławosza Uznańskiego już w 2024 r.

  • Adobe Stock, Uniwersytet Humboldta
    Świat

    Niemcy/ Ukradziono 400 kg jabłek, służących Uniwersytetowi Humboldta do celów badawczych

    Niezidentyfikowani sprawcy niemal całkowicie ogołocili z owoców jabłonie, które były objęte projektem badawczym; doszło do tego w Binzen k. Loerrach (Badenia-Wirtembergia) – poinformowała w czwartek dpa. Zdarzenie miało miejsce w połowie sierpnia.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Psycholog: naukowcy powinni dostarczać nam bezpiecznej wiedzy

    Oczekiwałbym, żeby naukowcy dostarczali nam tzw. bezpiecznej wiedzy. Bezpieczna wiedza to taka, która jest dobrze sprawdzona, zweryfikowana - mówi PAP Tomasz Witkowski doktor psychologii, pisarz i założyciel Klubu Sceptyków Polskich w rozmowie o kryzysie replikacyjnym, kryzysie w psychologii i możliwościach polepszenia jakości badań psychologicznych.

  • Fot. Fotolia

    UE/ Przepisy o badaniach prowadzonych na zwierzętach

    Uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych przenosi na polski grunt unijne regulacje, których celem jest zminimalizowanie cierpienia zwierząt używanych do doświadczeń.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Naukowcy o zmianach w prawie o ochronie zwierząt doświadczalnych

    Lokalne komisje etyczne nie będą w stanie podejmować kompetentnych decyzji – ostrzega przewodniczący Krajowej Komisji Etycznej, prof. Krzysztof Turlejski, komentując uchwaloną w piątek ustawę o ochronie zwierząt doświadczalnych. Są też naukowcy, którzy te nowe prawo uważają za korzystne.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Sejm zwiększył ochronę zwierząt doświadczalnych

    Gwarantowany udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w komisjach etycznych wydających zgody na doświadczenia na zwierzętach i współpracę Inspekcji Weterynaryjnej z takimi komisjami zakłada ustawa uchwalona w piątek przez Sejm.

  • Fot. Fotolia

    Projekt ustawy o zwierzętach doświadczalnych wraca do komisji

    Poprawki do projektu ustawy o ochronie zwierząt doświadczalnych, dotyczące m.in. współpracy Inspekcji Weterynaryjnej z komisjami etycznymi, złożono we wtorek w Sejmie. Projektem ponownie zajmą się komisje: edukacji oraz rolnictwa.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Prof. Turlejski: komisje etyczne będą podejmować niekompetentne decyzje

    Lokalne komisje etyczne będą podejmować wiele niekompetentnych decyzji – ostrzega w rozmowie z PAP przewodniczący Krajowej Komisji Etycznej, prof. Krzysztof Turlejski, komentując zmiany zaproponowane do projektu ustawy o ochronie zwierząt doświadczalnych.

Najpopularniejsze

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • Prof. Kaniewska: chcemy odstąpić od zmiany listy czasopism

  • D. Wieczorek: projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym jest w końcowej fazie uzgodnień rządowych

  • Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

  • 19.11.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/ Test Starship: moduł nośny rakiety wbrew planom wylądował w Zatoce Meksykańskiej

  • W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

  • Ptaki migrujące i pasażerowie na gapę: inwazyjne kleszcze mogą rozpowszechniać nowe choroby

  • Lek na niewydolność serca może pomóc zapobiec uszkodzeniu serca związanemu z chemioterapią

  • Zwierzęta widzą kolory od ponad 500 mln lat

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera