
Mamy nadzieję, że postać Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego będzie inspiracją dla młodych ludzi, a sama misja z jego udziałem otworzy drogę innym Polskim naukowcom, których eksperymenty powinny być realizowane w przestrzeni kosmicznej - powiedziała PAP dr Anna Łosiak z Polskiej Akademii Nauk.
We wtorek 15 lipca około południa kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4 wodowała w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. W czasie misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeprowadzone zostały różne eksperymenty i badania oraz odbyły się wydarzenia popularyzujące naukę.
Jak powiedziała dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, mimo zakończenia misji na orbicie, eksperymenty w dalszym ciągu będą trwały.
Łosiak podkreśliła, jak istotna dla polskich naukowców była misja z udziałem dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Procedura przeprowadzona w celu przygotowania materiałów i badań pod eksperymenty na ISS wymagała odpowiedniej wiedzy i wysiłku.
- Chodziło też o to, żeby dać okazję naszym naukowcom, aby mogli uczestniczyć w tej skomplikowanej procedurze. Sam czas spędzony na orbicie to moment, w którym eksperyment się dzieje, ale najważniejsza część będzie miała miejsce teraz - wyjaśniła ekspertka.
Po powrocie kapsuły zostaną uzyskane dane zgromadzone w czasie przeprowadzania eksperymentów. Istotne jest jak najszybsze rozpoczęcie pracy, zwłaszcza nad materiałami biologicznymi. Ekspertka dodała, że zespoły odpowiedzialne za eksperymenty będą przeprowadzać dalsze badania w Stanach Zjednoczonych.
Badaczka oceniła, że zdobyte w związku z misją doświadczenie może pomóc innym naukowcom dostać się ze swoimi eksperymentami na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jak zaznaczyła, sama procedura przygotowania i przeprowadzania badań jest bardzo niestandardowa i potrzebna jest świadomość tego, jak wielu dodatkowych działań potrzeba w celu ich zrealizowania.
- Wszyscy mamy nadzieję, że postać Sławosza będzie inspiracją dla młodych ludzi do uczenia się przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Z drugiej strony to wydarzenie być może otworzy drogę dla innych naukowców, którzy brali udział w eksperymentach, do integrowania się z innymi zespołami z Polski. To będzie pomocne w przypadku przeprowadzania kolejnych eksperymentów w przestrzeni kosmicznej - powiedziała dr Łosiak.
Polski astronauta zostanie przetransportowany do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. (PAP)
Nauka w Polsce
bch/ bar/ lm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.