24.09.2021. Denar jednostronny typu Princes Polonie.  PAP/Leszek Szymański

Wrocław/ W Ossolineum wystawa monet pierwszych Piastów

Kolekcję wczesnośredniowiecznych monet, w tym najstarsze polskie numizmaty bite za czasów Bolesława I Chrobrego i Mieszka II Lamberta, będzie można od soboty zobaczyć na wystawie w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

  • 06.11.2023. PAP/Marcin Bielecki

    Ekspert: numizmatyka to rodzaj łącznika z przeszłością, o walorze kolekcjonerskim i kulturotwórczym

    Numizmatyka od zarania stanowiła rodzaj łącznika z przeszłością, źródła wiedzy o niej. Moneta jako atrakcyjny bądź cenny przedmiot miała walor kolekcjonerski, a także kulturotwórczy przybliżając dany kraj poprzez umieszczane na niej elementy jego architektury, sztuki, flory czy fauny - mówi dr Marcin Markowski.

  • 13.02.2024. Wystawa „Od denara do złotówki”, którą od 13 bm. można zwiedzać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Prezentowane na ekspozycji numizmaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To kilkadziesiąt monet będących w obiegu na ziemiach polskich od średniowiecza do współczesności. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ „Od denara do złotówki” – wystawa w Muzeum Narodowym

    Kilkadziesiąt monet będących w obiegu na ziemiach polskich od średniowiecza do współczesności zgromadzono na wystawie „Od denara do złotówki”, którą od wtorku można zwiedzać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

  • Badania monet z Marei. Zawartość jednej z sakiewek. Fot. Piotr Jaworski. Źródło: UW

    Pomijane w badaniach monety źródłem wiedzy o obiegu monetarnym Egiptu

    Tysiące drobnych, pomijanych dotąd w badaniach monet odkrytych w Marei, mieście położonym nieopodal Aleksandrii, przebadali numizmatycy z Wydziału Archeologii UW. Ich ustalenia zmieniają utrwalony w dotychczasowej literaturze obraz obiegu monetarnego w Egipcie u schyłku starożytności.

  • Fot. PAP/EPA/ ROBIN UTRECHT 22.02.2013

    Największe na świecie sympozjum numizmatyczne odbędzie się w Warszawie

    Kolejny, XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny, odbędzie się w głównym kampusie Uniwersytetu Warszawskiego w 2021 r. – ujawnił prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii UW w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej związku NSZZ "Solidarność" przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera