96 proc. nastolatków korzysta ze smartfonów, 93 proc. ma je na własność, a 65 proc. prawie nigdy się z nimi nie rozstaje - wynika z badania "Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu". Uczniowie korzystają ze smartfonów dla rozrywki, do rozwijania zainteresowań, przy pracach domowych i na lekcjach.
W czasie 6,5-odzinnego pobytu w szkole nastolatki korzystają ze smartfonów średnio przez 90 minut, a 25 proc. z nich spędza z telefonem w ręku ponad dwie godziny - alarmuje „JAMA Pediatrics”. Czas ten wykorzystują głównie na pisanie wiadomości i przeglądanie mediów społecznościowych.
Wszczepiany do mózgu czip Neuralink ma wejść w fazę badań z udziałem ludzi. Z pomocą rezonansu magnetycznego naukowcy odczytują już całkiem dokładnie, o czym myśli dana osoba. O potencjalnych korzyściach i zagrożeniach związanych z czytaniem pracy ludzkiego mózgu opowiada dr hab. inż. Szczepan Paszkiel z Politechniki Opolskiej.
Zamiast skupić się na rozmowie ze swoją dziewczyną, partner znika co chwilę w smartfonie? Okazuje się, że poziom tego zjawiska - tzw. phubbingu - nie przekłada się bezpośrednio na satysfakcję drugiej strony ze związku romantycznego. Znaczenie ma to, jak przez drugą stronę odbierane jest używanie komórki.
Co trzeci młody człowiek bez smartfona w zasięgu ręki czuje się niepewnie i ciągle ucieka do niego myślami. Co czwarty słyszy od bliskich uwagi, że zajmuje się smartfonem, zamiast rozmawiać - pokazały badania prowadzone przez dr. Łukasza Tomczyka z UJ.
Osoby spędzające dużo czasu w mediach społecznościowych lub grając w gry na smartfonie są bardziej skłonne do podejmowania impulsywnych decyzji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „PLOS ONE”.
Czy znane aplikacje na smartfonach podsłuchują nasze rozmowy, aby potem wyświetlać nam dopasowane reklamy? Jest taka techniczna możliwość, ale nie ma jeszcze dowodów, że to robią - mówią PAP naukowcy zajmujący się prywatnością w sieci i cyberzagrożeniami.
Na świecie smartfonowe aplikacje ostrzegają przed chorymi, a kamery wskazują potencjalnych nosicieli. O tym, jak cyfrowe narzędzia mogą pomóc w walce z wirusem, opowiada dr hab. Katarzyna Kolasa, liderka studiów magisterskich Health Economics and Big Data Analytics w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Rośnie liczba urazów głowy i szyi, do których dochodzi podczas chodzenia lub jeżdżenia z telefonem komórkowym – informuje pismo „JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery”.
Do nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych przyznaje się 20 proc. amerykańskich studentów. Mają oni gorsze oceny, piją więcej alkoholu i częściej doświadczają problemów psychicznych – informuje „Journal of Behavior Addictions”.