Dr inż. Agnieszka Piegat z zespołem badaczek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego opracowały polimerowe nanocząstki, które z zamkniętym w nich lekiem celują w komórki nowotworowe. Ma to umożliwić skuteczniejsze leczenia np. raka jajnika.
Innowacyjną metodę leczenia nowotworów otrzewnej, łączącą hipertermię i dehydratację gazową opracowuje prof. Agata Mikołajczyk-Martinez z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nowotwory otrzewnej rozwijają się na skutek przerzutów z jajnika, jelita grubego czy żołądka.
Mitoza - prowadzi ona do powstania z jednej komórki dwóch identycznych komórek potomnych - to podstawa życia, wzrostu i rozmnażania. Zdawało się, że to już dobrze zrozumiany proces. Tymczasem do wiedzy o nim dołożono kolejną cegiełkę.
W Polsce trwa badanie kliniczne nad skutecznością pierwszej szczepionki na raka płuca – potwierdził PAP onkolog prof. Dariusz M. Kowalski z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB w Warszawie. To obiecująca metoda, a pacjenci wciąż mogą się zgłaszać do badania klinicznego - dodał.
Naukowcy zamierzają zablokować pewien receptor w komórkach raka prostaty, odpowiedzialny za jego wzrost. Takie receptory w okolicach guza, oznaczone 5-HT5AR, zwiększają ilość serotoniny, neuroprzekaźnika zwanego hormonem szczęścia. Serotonina jednak sprzyja rozwojowi choroby nowotworowej i prowadzi do przerzutów.
Polscy naukowcy zniszczyli DNA komórki nowotworowej i zablokowali mechanizm jej odbudowy. Łączymy chemioterapię z radioterapią po to, by leczenie było bezpieczniejsze dla człowieka – powiedziała PAP dr Magdalena Zdrowowicz-Żamojć, chemiczka z Uniwersytetu Gdańskiego.
Gdy zdrowe komórki przekształcają się w nowotworowe, zmieniają się ich właściwości mechaniczne. Międzynarodowe grono naukowców, z udziałem badaczy z Polski, chce stworzyć procedurę wykrywania zaburzeń we właściwościach mechanicznych komórek, by wcześnie diagnozować raka.
Zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego scharakteryzował peptyd, który może otworzyć drogę do lepszej immunoterapii nowotworów. Cząsteczka działa podobnie, jak stosowane już przeciwciała, ale ma dodatkowe zalety.
Uzyskaliśmy nadspodziewanie dobre wyniki badań w zaawansowanym raku jelita grubego z przerzutami – powiedział PAP prof. Lucjan Wyrwicz. Wykazały to wyniki międzynarodowego badania klinicznego, w których uczestniczyła polska onkologia.
Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą badania, które mają przełamać lekooporność nowotworów. Mogą one przełożyć się na zwiększenie skuteczności chemioterapii u pacjentów.