Jak w 2075 r. będzie wyglądać samowystarczalne osiedle? Z tym wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy międzynarodowego konkursu Intuiture2075. Najlepszy okazał się projekt studentek i studenta z W1 – Mai Stanowskiej, Klaudii Ryś i Mateusza Baranowskiego. Źrodło: PWr

Projekt osiedla przyszłości studentów PWr z główną nagrodą w międzynarodowym konkursie

Projekt osiedla przyszłości opracowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Intuiture2075. Zadaniem uczestników było przygotowanie koncepcji samowystarczalnego osiedla, jakie mogłoby istnieć w 2075 roku.

  • Fot. materiały prasowe
    Student

    Sukces studentek PW w międzynarodowym konkursie architektonicznym

    Studentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej Karolina Rorat i Ewa Maniak zajęły drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „Portugal Olive Guest House” oraz zdobyły Nagrodę Studencką Buildner. Doceniono ich za projekt oliwnego pensjonatu w Portugalii.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Samowystarczalna ekologiczna architektura inspirowana rozwiązaniami dla kosmosu

    Technologie tworzone pierwotnie do użytku w kosmosie nie raz znajdowały zastosowanie na Ziemi. Zdaniem Wiktorii Dziaduły z Politechniki Śląskiej taki kierunek powinna mieć również architektura, zwłaszcza w kontekście samowystarczalności i ekologii całego cyklu życia budynków.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.