Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził w środę lekcję fizyki z kosmosu. W transmisji na żywo z orbity 400 km nad Ziemią wzięło udział kilkuset uczniów szkół ponadpodstawowych. Polski astronauta przeprowadził trzy eksperymenty i odpowiadał na pytania uczniów. "Ziemia jest niesamowicie piękna" - powiedział.
Samorząd Łodzi rozpoczął procedurę nadania honorowego obywatelstwa Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu. Jest jednak jeden "kosmiczny" problem. Uhonorowany musi wyrazić pisemną zgodę, a na stacji kosmicznej może być prozaiczny kłopot - brak kartki papieru, żeby napisać taką zgodę.
Wybitni matematycy i kryptolodzy, którzy odegrali kluczową rolę w złamaniu szyfrów niemieckiej maszyny Enigma podczas II wojny światowej - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - zostali patronami nowych rond w Łodzi.
Rektorzy sześciu publicznych łódzkich uczelni skupionych w Łódzkim Partnerstwie Akademickim podpisali w poniedziałek porozumienie określające zasady współpracy. Dotyczy ono m.in. organizacji wspólnych wydarzeń, realizacji projektów i wymiany praktyk.
Po raz 50. rozpoczyna się w Łodzi festiwal piosenki studenckiej Yapa - jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju. Na koncertach, odbywających się od piątku do niedzieli, będzie rozbrzmiewać poezja śpiewana, piosenka turystyczna, autorska i folkowa.
Historyk sztuki nowoczesnej, prof. Andrzej Turowski został laureatem Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Zwycięzca jubileuszowej, 10. edycji konkursu otrzyma 70 tys. zł na dalsze badania naukowe.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali bezzałogową łódź "Hornet", która jest przeznaczona do badań dna Bałtyku oraz ochrony i inspekcji polskich instalacji offshore – takich jak np. morskie farmy wiatrowe.
Łódzkie uczelnie publiczne wspólnie zainaugurowały w środę uroczyście rok akademicki 2024/2025. W sumie kształci się na ich ok. 60 tys. studentów. Ich rektorzy zadeklarowali dalszą międzyuczelnianą współprace w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego.
W okolicach Łomianek Dolnych niedaleko Warszawy znaleziono pozostałości łodzi, której wiek jest szacowany na okres co najmniej potopu szwedzkiego - poinformował PAP w poniedziałek archeolog Robert Wyrostkiewicz.
Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka włączyły się w pomoc dla mieszkańców zalanych przez powódź obszarów na południu kraju. Oprócz zbiórki darów, UŁ zapewni studentom i doktorantom dotkniętym kryzysem wsparcie psychologiczne oraz ma możliwość krótkoterminowego zakwaterowania.