Fot. Fotolia

Białystok/ Uniwersytet będzie prowadził badania nad ludzkim genomem

Wspólne z Amerykanami badania nad ludzkim genomem będzie prowadził Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - poinformowano w piątek w Białymstoku podczas centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych, połączonej z 65-leciem tamtejszego Uniwersytetu Medycznego.

  • Fot. Fotolia

    Kolejne konsorcjum ze statusem Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego

    Konsorcjum jednostek pod nazwą „Zdrowe zwierzę – bezpieczna żywność" - wskutek odwołania - otrzymało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego na lata 2015-2019. Łączna kwota na działalność naukową dla wyłonionego konsorcjum to około 50 mln zł.

  • Wrocławskie Centrum Biotechnologii stawia na integrację w ramach KNOW

    Swobodny wybór zajęć we wszystkich jednostkach Wrocławskiego Centrum Biotechnologii oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla absolwentów dzięki wdrażaniu nowych technologii – to główne cele, które chce osiągnąć konsorcjum WCB dzięki otrzymanemu statusowi KNOW.

  • Centrum Studiów Polarnych pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki

    Powołane w Uniwersytecie Śląskim Centrum Studiów Polarnych uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Jednostka jest pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki uchodzącymi do morza, specjalizuje się w badaniach klimatu i ewolucji lodowców arktycznych.

  • Poznańscy naukowcy chcą tworzyć nowe substancje biologiczne

    Tworzeniem niewystępujących w przyrodzie substancji zajmie się poznańskie Konsorcjum RNA, które uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Prowadzone badania posłużą leczeniu raka i chorób neurodegeneracyjnych komórkami macierzystymi i wirusami.

  • Biologiczne konsorcjum UJ zainwestuje w zatrudnienie i staże

    Jagiellońskie Konsorcjum Naukowo-Biznesowe dla Badań Biomolekularnych i Komórkowych otrzymało właśnie prestiżowy status KNOW. Krakowski ośrodek chce przeznaczyć nowe fundusze m.in. na badania, zatrudnienie kadry oraz staże dla studentów i doktorantów.

  • Wybrano kolejne jednostki flagowe polskiej nauki

    Resort nauki ogłosił w środę wyniki konkursu na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW). Cztery konsorcja zajmujące się badaniami z zakresu nauk biologicznych, rolniczych i o Ziemi, przez następne pięć lat otrzymywać będą co roku od państwa nawet 10 mln zł.

  • Resort nauki wybierze kolejne jednostki flagowe polskiej nauki

    O status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących mogą ubiegać się teraz jednostki zajmujące się naukami przyrodniczymi, a także naukami rolniczymi, leśnymi i weterynaryjnymi. Resort nauki ogłosił konkurs na kolejne jednostki, które otrzymają dodatkowe fundusze.

  • Fot. Fotolia

    Wydział Fizyki UW chce, ale nie może walczyć o status ośrodka wiodącego

    Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że należy mu się status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Resort nauki na razie nie dostarczył przy tym wydziałowi dokumentu o nieprzyznaniu mu statusu KNOW, a bez niego fizycy nie mogą wystąpić na drogę prawną.

  • Foto: Fotolia

    Krakowski KNOW pracować będzie nad medycyną zindywidualizowaną

    Krakowski Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący w zakresie medycyny otrzyma z budżetu państwa dodatkowe środki. "Chcemy wprowadzić nowy porządek i ład terapeutyczny oparty na medycynie zindywidualizowanej" - stwierdził w rozmowie z PAP przedstawiciel konsorcjum.

Najpopularniejsze

  • Floryda, 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie, 25 bm. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Z Przylądka Canaveral wystartowała rakieta z kapsułą Dragon, na pokładzie której jest Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski

  • Naukowcy: kobiety odgrywały dominującą rolę w społeczności zamieszkującej neolityczną osadę Catalhoyuk

  • Naukowcy uważają, że olej z owadów może być alternatywą dla olejów tradycyjnych

  • Misja IGNIS/ Polski astronauta przeprowadzi na ISS 13 eksperymetów

  • Szefowa KRASP: o planie reformy nauki przeczytałam w gazecie

  • Fot. Adobe Stock

    Pierwsi pacjenci wyleczeni z ciężkiej cukrzycy typu 1 dzięki nowej terapii

  • Echa misji Ax-4 w Indiach i na Węgrzech: historyczny lot i szansa dla naszych krajów

  • W ramach misji Ax-4 naukowcy sprawdzą, czy w kosmos mogą latać cukrzycy

  • USA/ Media: Indie, Polska i Węgry powracają do załogowych lotów kosmicznych

  • Ogień zniszczył w 2024 roku dwa razy więcej lasów tropikalnych Amazonii niż w ciągu 40 lat

Fot. Adobe Stock

Misja IGNIS/ Polski astronauta przeprowadzi na ISS 13 eksperymetów

Znaczną część swojego pobytu na ISS polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski poświęci na działalność naukową. W ramach technologiczno-naukowej misji IGNIS przeprowadzi 13 eksperymentów, których wyniki będą miały wpływ na rozwój m.in. medycyny, biologii, inżynierii oraz szeroko pojętych technologii kosmicznych .

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera