Fot. Adobe Stock

Małżowe światłowody

Dzięki wbudowanym w muszle soczewkom i światłowodom małże zwane sercówkami (Corculum cardissa) mogą doświetlać swoje symbiotyczne glony – informuje pismo „Nature Communications”.

  • Jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków z rodziny kulkówkowatych - kruszynka delikatna (Sphaerium lacustre; na wierzchołku występuje charakterystyczna czapeczkowata muszelka larwalna) i jej siedlisko - rzeka Mogielnica. Fot. D. Halabowski
    Życie

    Biolog: czas wypełnić lukę w wiedzy o małych europejskich małżach kulkówkowatych

    Mają średnicę od kilku milimetrów, żyją w osadzie na dnie cieków i zbiorników wodnych i można je pomylić z drobnymi kamykami – europejskie małże z rodziny kulkówkowatych wciąż są słabo poznane, choć wiedza na ich temat może się przydać np. w ocenie stanu wód – wskazuje dr Dariusz Halabowski.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Finlandia/ Trwa akcja ratowania rzadkiego gatunku małża

    Ponad 4 tys. sztuk perłoródki rzecznej zostało wyłowionych z potoku w północno-wschodniej Finlandii w ramach operacji ratunkowej po tym, gdy ciągnik leśny Stora Enso, światowego potentata w branży papierniczej, rozjechał naturalne siedlisko tego słodkowodnego małża objętego ścisłą ochroną.

  • Brzeg jeziora Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce; Adobe Stock
    Życie

    Badania biologów UŁ: inwazyjne skorupiaki kiełże wypierają z mazurskich jezior rodzime gatunki

    Kiełże, inwazyjne skorupiaki, wypierają z mazurskich jezior rodzime gatunki, zagrażają innym bezkręgowcom, a mogą nawet zjadać jaja ryb, mając negatywny wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu; do tego przemieszczają się "na stopa" – wynika z badań prowadzonych przez biologów Uniwersytetu Łódzkiego.

  • Fot. T.Zając. Źródło: IOP PAN/Facebook
    Życie

    Polacy rozwiązali problem bliźniaczych gatunków wśród europejskich małży

    Skójka gruboskorupowa (Unio crassus), którą uważano za jeden z gatunków słodkowodnych małży, to w rzeczywistości aż 12 różnych gatunków - udowodnił międzynarodowy zespół badawczy z udziałem dwojga Polaków.

  • Żródło: www.iop.krakow.pl
    Życie

    Podwózka drapieżnej najady – taksówka wewnątrz ciała ryby

    Kłapiąca muszla, ogromne zębiska i długa lepka nić pomagają drapieżnym larwom małży - skójki ulokować się w skrzelach ryby, aby przepłynąć duże odległości. Polscy badacze wyjaśnili tajemnicę dziwnych strumieni wody, którymi samica nęci ryby - podobnie jak wędkarze łowiący na muchę.

  • Bydgoszcz, 17.07.2015. Małże widoczne podczas niskiego stanu Wisły w Bydgoszczy. (mr) PAP/Tytus Żmijewski
    Życie

    Wskazano zagrożenia dla małży - najszybciej zanikającej grupy zwierząt na świecie

    Małże słodkowodne występują na całym świecie i są bardzo liczne. Są też jedną z najszybciej zanikających - i mało poznanych grup zwierząt na świecie, co utrudnia ich sensowną ochronę. Naukowcy zidentyfikowali właśnie zagrożenia istotne dla ochrony tych zwierząt. Wyniki publikują w "Global Change Biology".

  • Chroniona skójka gruboskorupowa w warunkach górskiej rzeki zarośniętej glonami. Fot.T. Zając
    Życie

    Co będzie, jeżeli na świecie wymrą słodkowodne małże?

    Jakie gatunki małży występują w Europie? Na ile są jeszcze liczne i jaką rolę mogą pełnić w utrzymaniu wysokiej jakości ekologicznej rzek i jezior? Jak zarządzać wodami słodkimi, aby te cenne zwierzęta ochronić? Odpowiedzi na te pytania będą szukać członkowie nowej sieci naukowej CONFREMUS, m.in. Polacy.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Zakaźne nowotwory u małży w Bałtyku?

    Czy nowotwory mogą być zakaźne? Mechanizm zarażania się neoplazją przez małże z Zatoki Gdańskiej sprawdzi badaczka z Uniwersytetu Gdańskiego. Oceni również, w jakim stopniu neoplazja jest związana z zanieczyszczeniem Zatoki Gdańskiej.

  • Kruche życie twardych skójek

    Któż by przypuszczał, że życie małża może być aż tak niebezpieczne? A jednak! Okazuje się, że życie skójek - dużych małżów słodkowodnych - nie jest takie nudne - mówi biolog dr Aleksandra Skawina z Uniwersytetu Warszawskiego.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Ekspert: ludzkość stoi na cywilizacyjnym rozdrożu

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera